Menu

Dünyanın şok edici sahilleri ve plajları

dünyanın en renkli plajları

Dünyada öylesine muhteşem plajlar var ki görenleri büyülüyor. Bu plajlarda kumun rengi, siyah, beyaz ya da pembe gibi orijinal renkler. Bir plaj düşünün, kumlar simsiyah ne düşünürdünüz? Şaşırırdınız mutlaka. İşte, dünyanın en enteresan plajları ve sahil şeritleri ;

izlanda

Siyah sahil, İzlanda ;

İzlanda, Vatnajökull Milli parkı kenarında Güneydoğu İzlanda’da bulunan bir buzul gölü görenleri şaşırtıyor. Plajın ismi, Black Sand plajıdır. Sahilde, volkanik kayalardan oluşan simsiyah bir kum var. Su kıyısı buzdağlarının berrak parçaları ile doludur. Sahilde fotoğraf çekmek için sabah güneşinin doğduğu zamanlar en etkili olan saatlerdir. Dünyanın en etkileyici sahili olarak kabul edilir.

avustralya

Hyams Beach, Avustralya ;

Hyams Beach, Guinness rekorlar kitabına girerek dünyaca meşhur olmuştur. Güneşli bir günde sahile baktığınızda yeni kar yağmış diyebilirsiniz çünkü kumlar parlak beyaz renge sahiptir. Yıllık 16-25 derece gibi bir sıcaklığa sahip olan bu bölge, dalış merkezidir. Bu nokta, okyanus manzarası ile birleşince büyüleyici bir manzaraya sahiptir.

malta

Ramla Bay, Malta ;

Ramla dünyada kırmızı plaj olarak bilinmektedir. Bozulmamış bir vahşi yaşam, muhteşem bir doğa ile kayalıklar ile çevrili bir vadinin en dip noktasıdır. Yaz aylarında dalış yapılan bu bölge, kırmızıdır. Vadinin nefes kesen manzarası ve uçurumları ile kırmızılık muhteşemdir.

california

Glass Sand Beach, California ;

Sahil konple cam çakıl taşları ile doludur. Bu cam, denizin tuzu ile kumun fiziksel, kimyasal yapılanması ile oluşmuştur. Genelde, uzmanlar bu cam için doğal cam demektedir. Pek çok koleksiyoncu buradan aldığı taşlar ile cam takılar yapmaktadır. Hatta bu yönde ilginç bir turist akınına sahiptir.

guam

Zeytin yeşili, Talofofo Plajı, Guam ;

Talofofo, Guam’ın Güneydoğusunda olan bir koydur. Plaj dünyada tek olan bir özelliğe sahiptir. Çünkü, kumlar zeytin yeşilidir. Yeşil kumun, volkanik patlamalar ile oluşan bir mineral olan Olivinden geldiği anlaşılmıştır. Demir ve magnezyum açısından bol olan bu volkanik magma soğudukça kristaller oluşturur. Güneşin doğumu ile plajda, mavi ve yeşilin kontrastlığını bir tek burada yaşarsınız.

fransız polinezyası

Le sables Rose, Fransız Polinezyası ;

Fransız Polinezyası’nda Rangoria içinde yer alan plaj, aslında bir mercan kayalığının bir bölümüdür. Plaj komple pembe renklidir. Bu nedenle pembe gül plajı olarak geçmektedir. Bunun, küçük mikroorganizmaların tuzlu suda yaşaması ile oluştuğu düşünülüyor. Bu bölgede fotoğraf çekmek için en etkili saatler sabah güneşin ilk ışıklarıdır. Burada yüzmek için dünyanın her yerinden turist gelmektedir.

gökkuşağı

Rainbow Beach, Avustralya ;

Bu sahilde benzersiz bir şekilde birden çok renkli kumlar vardır. Aslında Avustralya’nın küçük bir sahil kasabasıdır. Tepelerde ki erozyon ile demir oksit ve süzülen bitki renklerinin karışması ile kumda 74 farklı renk vardır. Aborjin efsanelerine göre, tanrının ruhu gökkuşağı şeklinde buradadır. Bu nedenle ismi gökkuşağı sahilidir.