Menu

Dünyanın en yıkıcı canlı türleri

istilacı türler

Uluslararası ticaretin gelişmesi, dünya çapında istilacı bazı canlı türlerinin artmasına katkıda bulunmuştur. Farklı coğrafyalarda yaşayan birçok canlı türü, kaza eseri de olsa değişik coğrafyalarda yayılmış ve çok tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu çok tehlikeli canlı türlerini kontrol etmek için kuruluşlar organize edilmiştir. Listemizin ilk sırasında bulunan canlı türüne sanırız şaşırmayacaksınız. İşte, dünyanın en yıkıcı canlı türleri;

insan_345f

1. İnsan: İnsan ırkı, bilinen diğer canlılardan daha fazla dünyanın zarar görmesine neden olmuştur. İnsan nüfusu son yüzyılda 4 milyar gibi olağanüstü bir hızla çoğaldı. 1900 ile 2000 yılları arasında %300’ün üzerinde bir artış kaydetti. Bu nüfus artışı nedeniyle dünyanın sıcaklığı 1,4 Fahrenhayt artış gösterdi. Bilim insanları, dünyanın en yıkıcı canlılarının insan ve onların davranışları olduğunu savunmaktadırlar.

siyah sıçan

2. Siyah Sıçan: Bu canlılar hızla çoğalan istilacı ve yıkıcı türlerin başında gelmektedir. Orijini Asya’nın tropikal iklimi olan siyah sıçanlar, Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerine hızlıca yayıldı. Kentsel ve kırsal alanlara olağanüstü bir uyum gösteren bu sıçanların sayısı büyük bir artış gösterdi. Ne yazık ki, sürüngenler, kuşlar ve küçük omurgalı hayvanların azalmasına ve ölümlerine neden oldu. 14.yüzyılda kara ölüm adıyla bilinen veba’nın kaynağı olan bu sıçan, Avrupa nüfusunun %60’ının ölümüne yol açmıştı.

kamış kurbağası

3. Kamış Kurbağası: Bu kurbağa, şeker kamışı zararlılarını kontrol etmek için Havai, Flipinler, Karayipler, Güney ve Orta Amerika’dan Avustralya’ya kadar gitti. İlk başlarda bu zararlılarla mücadelede etkileyici sonuçlar üretti ve dundan dolayı da dünyanın diğer bölgelerinde de çoğaltılmaya başlandı. Bu kurbağaların sadece zararlıları değil, başka canlıları da büyük bir iştahla yediği anlaşıldı. Bu dev kurbağalar farklı türlerdeki değişik canlıları yiyebilmekte, nadiren olsa da insanların ölümüne neden olabilmektedir. Avustralya’da 1930’lu yıllarda sadece 102 kamış kurbağası varken, bugünkü sayısı 200 milyonun üzerine çıkmıştır.

avrupa tavşanı

4. Avrupa tavşanı: Bu tavşan Kuzey Afrika ve Avrupa’ya özgü bir tavşan cinsidir. Bu tavşan türü, Asya ve Antarktika hariç tüm kıtalarda bulunmaktadır. Onların sayısı şaşırtıcı bir hızla üreyerek inanılmaz bir şekilde artmıştır. 1859 yılında Avustralya’ya 24 adet olarak götürülen bu tavşan türü, bugün yaklaşık 600 milyon gibi, Avustralya’nın ekolojisini ve doğal bitki örtüsünü yok edecek bir sayıya ulaşmıştır. Avustralya Hükümeti sürekli mücadele etse de bu tavşanların nüfusu inatla artmaya devam etmektedir.

asya kaplan sivrisineği

5. Asya-Kaplan Sivrisineği: Özgün yaşam alanı Asya tropikal ve yarı tropikal bölgeleri olan bu sivrisineğin gövdesinde belirgin bir beyaz ve siyah şerit deseni bulunmaktadır. Günümüzde yaklaşık 28 ülkede yaşamaktadır. Bu sivrisinek, özgün yaşam alanından uluslararası lastik ticareti yoluyla yanlışlıkla dışarıya çıkarılmıştır.Kaplan sivrisineği, diğer türlerde olduğu gibi akşam ve sabah değil, 24 saat beslenmektedir. Bu, ölümcül Batı Nil ve Dang virüslerinin taşıyıcısı durumundadır. İnsanlar için ölümcül olabileceği için, en yıkıcı canlı türlerinden biridir.

Son 50 Yorum
  1. baha
  2. sedat

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.