Menu

Dünyanın en uzun yaşayan ağaçları

dünyanın en uzun yaşayan ağaçları

Dünyamızda yaşayan ağaçların bazıları binlerce yıldır tarihe tanıklık ediyorlar. Medeniyetlerin doğuşu, çöküşüne tanıklık eden ağaçlar, belki de insanlık tarihini bizden çok daha iyi biliyorlar. İşte, dünyanın en uzun yaşayan ağaçları ;

ihtiyar adam

Bristlecone çamı ;

4.841 yaşında olan bu ağaç, dünya üzerinde bilinen doğal ağaçlar arasındadır.  Inyo National Forest Kaliforniya içinde bulunan ağacın kesin yeri asla söylenmez. Çünkü, insanlar tarafından bir zarar görmesini engellemek için bu uygulama yapılır.

llangernyw Yew ağacı

Llangernyw Yew ;

Bu ağaç, Llangernyw köyü, kuzey Galler’de bulunur. Yaklaşık 4 bin yaşında olan ağacın, tarihöncesi Tunç çağında yeşillendiği düşünülür. İşin ilginç yanının ağacın hala büyümesi olduğudur. Kraliçe Elisabeth tarafından bu ağaç, 2002 yılında ulusal korumaya alınmıştır.

ai

Alerce ;

Alerce Fıtzroya ağaçları, Andes dağlarında yetişen doğal ağaçlara verilen isimdir. Kuzey Amerika’da yaşayan bu cins ağaçların en yaşlısı 3.640 yaşındadır. Bu ağaçlar kendiliğinden filizlenerek, büyümeye başlamaları ile bilinir.

senatör

Senatör ;

Florida’da bulunan Senatör isimli ağaç bir selvi ağacıdır. Bilinen en yaşlı selvi ağacı olarak kabul edilir. Doğu Mississippi Nehri’nde bulunan ağaç, 3.500 yaşındadır. Pek çok kasırgaya ve yağmura, fırtınaya dayanan ağacın boyu, dallarının kırılmaması için 40 metre kadar kesilmiştir.

patriarca

Patriarca da Floresta ;

Bu ağaç Brezilya’dadır ve ağacın kutsal olduğuna inanılır. Yaklaşık 3 bin yaşında olduğuna inanılıyor. Ağaç koruma altındadır .

zeytin ağacı

Vouves zeytin ağacı ;

Bu antik zeytin ağacı, Yunanistan’da Girit adasında bulunmaktadır. En az 3 bin yaşında olduğu düşünülmektedir. Zeytin ağaçları, kuraklığa, hastalık ve yangınlara en dayanıklı ağaçlar olarak bilinir. Bu zeytin ağacı koruma altındadır.

jomon sugi

Jamon Sugi;

Yakushima Japonya’da bulunan Jamon Sugi, adanın en eski ve en büyük ağacıdır. UNESCO Dünya Mirası listesine alınan ağacın uzmanlar tarafından yaşı 5 bin olarak düşünülüyor. Bu nedenle jamon Sugi belki de dünyanın en eski ağacıdır.

kestane ağacı

Kestane ağacı ;

Sicilya Etna yanardağı yakınında olan ağacın, dünyanın en büyük ve bilinen en eski kestane ağacı olduğuna inanılmaktadır. Yaşının 4 bin olduğu düşünülen ağacın çevresi 190 feet ile dünyanın en büyük ağaç çevresi ünvanı vardır. Bu genişlik Guinnes World  tarafından tescillenmiştir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.