Dünyanın en ünlü mezarları tac mahal Keops Piramidi Aziz Petrus Bazilikası
Menu

Dünyanın en ünlü 7 mezarı

tacmahal

Tac Mahal
Babür Mimarisinin son örneği olan Taç Mahal; Fars, Hindistan, Türk ve İslam unsurlarını bir araya getiren karmaşık bir stil. Tac Mahal, Müslüman sanatının Hindistan’daki mücevheri. Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından, çok sevdiği eşi Mümtaz Banu Begüm’ün ölümü üzerine yaptırılmıştır. Beyaz mermer kubbesi, Taç Mahal’in en gözde bölümü olup, hem Şah Cihan’ın hem de karısının mezarı buraya konmuştur.

tacmahal

Keops Piramidi
Dünyanın Yedi Harikası arasından, varlığını sürdürebilen tek yapı olan Keops Piramidi, Mısır Firavunu Khufu’ya bir mezar olarak Milattan Önce yaklaşık 2560 yılında yirmi yıl gibi bir zaman dilimi içerisinde inşa edildi. Piramit dünyanın en ünlü yapıları arasında yer alırken, Mısır’daki diğer piramitlerle birlikte, Mısır’ı dünyadaki en güzel turistik yeri yapıyor. 3800 yıl boyunca dünyanın en uzun binası olan piramit, yapıldığı zaman düşünüldüğünde gerçekten inanılmaz bir başarıdır.

keops1

Aziz Petrus Bazilikası
“Hristiyanlığın en büyük kilisesi”, aslında 12 Havari’den biri ve aynı zamanda Roma’nın ilk psikoposu olan Aziz Petrus’un kabristanı. Mimari açıdan ve dünyadaki kutsal yerler açısından bakıldığında, Aziz Petrus Bazilikası döneminin en görkemli ve güzel yapısı olarak değerlendiriliyor. Aziz Petrus’un bazilikanın mihrabının altında gömülü olduğuna inanılıyor, diğer 91 papa ve kral ailesinden olan kimseler gibi.

petrus

Panteon
Panteon, Eski Roma’dan bu zamana en iyi korunmuş bina olarak biliniyor. Günümüzde ise tarihin ünlü insanlarının gömülü olduğu anıtlar için kullanılıyor. İmparator Hadrianus tarafından 125 yılında inşa edildi ama tasarımı, tarihteki en meşhur mimarlarından olan Şamlı Appollodorus’a atfedilir. Panteon 7’nci yüzyıldan bu yana Katolik kilisesi olarak kullanılırken, Rönesans zamanında mezar olarak kullanılmaya başlandı. Ünlü ressam Rafeal ve besteci Arcangelo Corelli buraya gömülmüştür.

panteon

Hadrianus Tapınağı
Castel Saint Angelo olarak da bilinen Hadrianus Mozolesi 135- 139 yıllları arasında Roma’da inşa edilmiştir. Mozole, İmparator Hadrianus’un kendi isteğiyle, ölümünden sonra gömülmesi için yaptırılmıştır. Külleri, ölümünden sonra 138 yılında buraya gömülmüştür. Karısı Sabrina ve üvey oğlu Lucius Aelius’un mezarları da mozolede bulunmaktadır. Hadrianus’un ölümünden sonra 217 yılında İmparator Carcella’nın ölümüne kadar, Romalılar diğer imparatorları da buraya gömdüler.

hadriaunus

Lenin Mozolesi
Diğer ünlü mozolelerden esinlenen Lenin’in mozolesi Rusya’daki en popüler yerlerden biri. Burası, Rusya’nın ilk gerçek lideri olan Vladimir Llyich Lenin’in cesedinin bozulmaması için ilaçlanıp saklandığı yer. Lenin’in naaşı öldüğü yıl olan 1924 yılından itibaren sergilenmeye başlandı. Yüz binlerce Rus, dünyanın en çok tartışılan isimlerinden biri olan Lenin’i görmeye mozoleye geliyor.

lenin-mozole

Westminster Abbey
Westminster Abbey’in, İngiltere’deki en ihtişamlı katedral ve en ilginç kutsal yerlerden biri olduğu söyleniyor. Tarih boyunca, birçok İngiliz kralı burada tacını giydi ve burada gömüldü, ama birçok insan Westminster’da çalışan aristokrat ve papazların da çevresindeki küçük kiliselere gömüldüğünü bilmiyor. Gotik mimarisinin en seçkin örneği olan Westminster Abbey, birçok büyük İngiliz şair ve yazara ebedi dinlenme yeri olarak kullanılmıştır. Geoffrey Chaucer, John Keats, John Milton, William Blake gibi birçok isim ‘Şairlerin Köşesi’ adlı yere gömülmüştür.

westminster
11 Comments
 1. melda Cevapla
 2. melda Cevapla
 3. melda Cevapla
 4. RUHANİ VARLIKLAR Cevapla
 5. m.ali turan Cevapla
 6. S-E-M-İ-H Cevapla
 7. elma Cevapla
 8. ümit ben. Cevapla
 9. Ali Cevapla
 10. Gürbüz Köse Cevapla
 11. Dinç Akal Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.