Dünyanın en renkli jeolojik oluşumları
Menu

Dünyanın en renkli jeolojik oluşumları

doğa baş

Dünya jeolojisi, bazen muhteşem manzaralar sunmaktadır. Dünyanın pek çok noktasında, levha tektoniği, erozyon ve kimyasal oluşumlar harika ressam tabloları gibi manzaralar vermektedir. Bu olağanüstü manzaraları her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir. İşte; Jeolojik sanat ;

çin

Zhamgye Danxia, Çin ;

Ekranınızda gördüğünüz bu manzara bir yağlı boya tablo değil, tamamen gerçektir. Bu bölge bilinen en eski zamanlardan bu yana kırmızı kum taşı ve maden ocakları ile kaplıdır. İsmi, dünyada Gökkuşağı dağları olarak geçiyor. 2010 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.

oregon

Painted Hills, Oregon ;

Painted Hills, antik dönemde su baskınları ile oluşmuş renkli katmanlardır. Çarpıcı kan kırmızı tepeler, laterit bantları ya da demir ve alüminyum bakımından zengin topraklardan kaynaklanmaktadır. Oregon’da olan bu alan dünyada görebileceğiniz en güzel bölgelerdendir.

arizona

Boyalı Çöl, Arizona ;

Arizona’da Milli Park içinde olan bu bölge, silttaşı, çamurtaşı tabaka katmanlarından oluşur. Kırmızı, turuncu ve pembe canlı renkleri içinde gri tabaklardan oluşmuştur. Ortaya canlı renkleri olan bir çöl çıkmıştır. Arizona’da bu alan milli park olduğundan koruma altındadır.

izlanda

Landmannalaugar, İzlanda ;

İzlanda’da dağlık bir bölge olan alan, gerçek üstü gözüken dağlar ile bezenmiştir. Geniş bir renk yelpazesi olan dağlarda, yoğun pembeler, kahverengi, yeşil, sarı, mavi, mor, siyah ve beyaz vardır. Dağlar, bir volkanik kaya oluşumudur.

zion national park

 Zion National Park, Utah ;

Jeolojik sanatın en baş döndürücü noktasıdır. Najavo kumtaşı yaygın bir şekilde bu bölgede bulunur. Kırmızı renkli tabakalar bu manzarayı oluşturur. Bu park alanında, dağlar, kanyonlar, nehirler ve doğal kaya kemerler vardır. Tanrının en güzel tablolarından kabul edilir.

arizona red rocks

Red Rocks, Sedona, Arizona ;

Görkemli kırmızı kumtaşı oluşumları muhteşem bir şekilde çölden yükselir. Sedona Arizona’da, gündoğumu ve batımı sırasında turuncu ve kırmızı parlayarak görünmektedir. Bu büyüleyici alan, gözlerde bazen yanılsama oluştursa da, büyüleyicidir.