Menu

Dünyanın en kötü 5 suçu

suçlar

Dünyada düzeni bozan ve yaşamımızı etkileyen belirli suçlar var. Uyuşturucu satmak, insan ticareti, ve hayvanların izinsiz avlanması bunlardan bazılarıdır. Bu suçlar olmasa belki de dünya daha yaşanır bir yer olabilir. İşte dünyanın en kötü 5 suçu ;

uyuşturucu

Uyuşturucu satıcılığı ; Dünyada ilköğretim çocuklarına bile satılan ve insanları yavaş yavaş yok eden bu zehir en tehlikeli suçların başında geliyor. Kolombiya bugün yıllık 100 milyar dolar bu işten gelir elde ediyor. Uyuşturucu karteli dünyanın en büyük suç şebekesi olarak biliniyor üstelik, bu uğurda binlerce insanda ölüyor. nedense devletler bu konuda kesin ve kati kanunlar yürürlüğe koymuyor.

insan kaçakcılığı

İnsan kaçakcılığı ; İnsanların kaçırılarak başka insanlara satılmasına verilen bir isimdir. Aslında modern bir köleliktir. Dünyada milyonlarca insan bu kaçakcıların eline düşerek farklı ülke ve insanlara satılmaktadır. Genelde az gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların daha rahat bir yaşam arzusu, terörden kaçmak belirli nedenleridir. Bu insan olarak ayıbımız ve insanlık dışı bir muameledir.

organ kaçakcılığı

Organ kaçakcılığı ; Dünyanın belki de en mide bulandırıcı suçlarından biridir. Özellikle küçük yaşlarda olan çocukların organları için kaçırılıp, ameliyatlar ile organlarının alınması son yıllarda bir hayli artmıştır. Yıllık 1.2 trilyon dolar gibi dönüşü olan bu iğrenç kartel, kesinlikle durdurulmalıdır.

hayvan avcılığı

Kaçak hayvan avcılığı ; Kürkü, derisi, dişleri için bir nevi katliam olan bu iğrenç kartel dünyada 10-25 milyar dolarlık bir sistemdir. Kuzey kıyılarında fokların sadece kürk ve derilerinin zarar görmemesi için demir çubuklar ile başlarının parçalanarak öldürülmesi, Japonların balinaları öldürmesi başlıca vahşeti zaten ortaya koyuyor. Zamanla hayvan ırkını da soykırım gibi azaltan bu uygulamaya bir dur demek gereklidir. Unutmayalım hayvanlarda bizim gibi yaşam hakkına sahipler. Kürk alırken mutlaka bir düşünün.

kalpazanlık

Kalpazanlık ; Yaklaşık 250 milyar dolarlık bir kartel olan kalpazanlık, dünyada en sık işlenen suçlar arasındadır. Devletler özel önlemler alsa da bu suçun önüne halen geçilememektedir.

Son 50 Yorum
  1. semih
  2. cafer çatalbaş
    • sebastiyan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.