Menu

Dünyanın en ilginç 5 jeolojik oluşumu

dünyanın en ilginç jeolojik oluşumları

Yeryüzünde milyonlarca yıl boyunca oluşagelmiş pek çok jeolojik oluşum bulunmakta. Hepimizin bildiği Pamukkale ve Peri Bacaları gibi güzelliklerimiz de dahil tabi. Ama biz sizlere pek de bilmediğimiz başka tabiat harikalarını ve güzellikleri de aktarmakistedik. İşte, dünyanın en ilginç 5 jeolojik oluşumu;

ay vadisi arjantin

Ay Vadisi – Arjantin: Arjantin’de uzak bir bölgede bulunan Ischigualasto adındaki bu vadi, rüzgar erozyonları sayesinde inanılmaz görüntüde yuvarlak kayalarla kaplı. Vadinin eski dönemlerde verimli bir zemine sahip olduğu, bulunan fosiller sayesinde bilinmekte.

buz kuleleri antarktika

Erebus Dağı Buz Kuleleri – Antarktika: Erebus Dağı dünyadaki en aktif volkanlardan biridir. Deniz seviyesinden 4 km yüksekteki zirvesinde bulunan kraterinden sürekli olarak lav çıkarmaktadır. Çatlaklardan yukarı doğru çıkan sıcak gazlar, volkanik kayalar ve buz mağaraları karmaşık bir sistem oluşturmaktadır.

chapada diamantina milli parkı brezilya

Poço Encantado / Chapada Diamantina Milli Parkı – Brezilya: Brezilya’nın Bahia eyaletinde bulunan milli park Salvador!a 400 km uzaklıktadır. Bu dev barık havuzu 40 metre derinliğinde ve muhteşem bir berraklıktadır. Güneş ışıkları sadece çatlakların hizasına geldiğinde içeri girmekte ve mavi bir yansıma oluşturmaktadır. Son derece nadir görülen bir gölet türü olduğundan koruma altındadır.

danxia landform çin

Danxia Landform – Çin: Çin’de çeşitli bölgelerde görülen bu eşsiz jeolojik oluşum, Gansu eyaletinde Zhangve’de bulunmakta. Pembe Bulut anlamına gelen Danxia, düzgün yüzeyli uçurumlar ve birçok sıradışı kaya oluşumları ile zamanla kırmızımsı bir renge kavuşmuş kumtaşlarından meydana gelen özel bir bölge.

püsküren sıcak su nevada

Sıcak Su Bacası – Nevada/ABD: Bu görüntü başka bir gezegende ya da bir bilimkurgu setinden alınmış değil. Dünya üzerinde bu şekilde sıcak su püskürten pek çok baca vardır. Nevada’daki bu jeolojik oluşum görülmeye değer yerlerden biridir.

One Response
  1. Merih Yücel Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.