Dünyanın en büyük yedek orduları
Menu

Dünyanın en büyük yedek orduları

yedek askerler

Dünyanın en büyük ordularını sıralasaydık, listemiz kesinlikle böyle olmazdı. Fakat, listemizdeki ülkeleri gördüğünüzde ve yedekte bekleyen asker sayılarını okuduğunuzda şaşıracaksınız. İşte, dünyanın en büyük yedek askere sahip orduları;

kuzey kore

Kuzey Kore – Yedek Asker Sayısı:  8,2 Milyon

Bazı kaynaklar işçi-köylü oluşumu olan kızıl muhafızların 3,5 milyon, paramiliter gücün ise 4,5 milyon askeri kapsadığını belirtmektedirler. Milisler bir devletin silahlı kuvvetlerinin kontrolü altında olmadığı halde, bu Kuzey Kore için geçerli değil. Dolayısı ile toplamda milisler de dahil toplam 8,2 milyon bir yedek askeri güce sahiptir.

vietnam

Vietnam – Yedek Asker Sayısı: 5 Milyon

Vietnam’daki durum da Kuzey Kore ile benzer bir durum içermekte. 89 milyon bir nüfusu olan Vietnam’da milislerin de dahil olduğu 5 milyondan fazla yedek askeri bir güç bulunmaktadır.

güney kore

Güney Kore – Yedek Asker Sayısı: 2,9 Milyon

Güney Kore’nin sahip olduğu bu yedek askeri güç, sürekli olarak düşman kardeşlerden biri olarak anılan Kuzey Kore’ni tehditleri ve savaş çığırtkanlığı nedeniyle hazır tutulmaktadır. Özellikle 1968 yılında Güney Kore başkanına yapılmaya çalışılan suikast girişiminden sonra önemli ölçüde bu sayı artmıştır.

rusya

Rusya – Yedek Asker Sayısı: 2,5 Milyon

Rusya’nın sahip olduğu yedek askeri gücün yaklaşık 2,5 milyon olduğu tahmin edilmekte, ancak 20 milyon gibi bir rakama ulaşabilme ihtimali de var. Rusya’da askerlik zorunlu olarak yapılmakta olup, resmi yedek sayılarının yanında gönüllülerle bu sayı artabilmektedir.

çin halk cumhuriyeti

Çin Halk Cumhuriyeti – Yedek Asker Sayısı: 2,3 Milyon

Çin’in nüfusuna bakıldığında daha fazla olacağınız düşünebilirsiniz. 2,3 milyonluk yedek bir askeri güç ile listemizde ilk beşte yer alıyor. Listedeki diğer ülkelere bakıldığında aslında Asya kıtasındaki gerginliği görmek de mümkün. Bu kuvvetlere ilaveten silahlı halk polis gücü de toplam 1,5 milyon civarında.

bangladeş

Bangladeş – Yedek Asker Sayısı: 2,28 Milyon

Bu listede Bangladeş gibi bir ülkenin bu kadar yüksek bir yedek askeri gücünün olması şaşırtıcı gelebilir. Ancak Burma ile olan sınır sorunlarının sürekli ateşi fitillemeye hazır olduğu bir bölge olduğunu da unutmamak gerekir.

hindistan

Hindistan – Yedek Asker Sayısı: 2,15 Milyon

Ülkedeki kapitalizm rüzgarı ekonomik açıdan oldukça hızlı bir gelişme sağlamış durumda. Önümüzdeki yıllarda yedek askeri güç ile ilgili artış yönünde bir değişiklik olacağı kesin. Çünkü, askeri harcamalarda da gözle görülür bir artış söz konusu.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.