Menu

Dünyanın en büyük düşünürleri bilginleri fettulah gülen birinci seçildi

The Guardian gazetesi, İngiliz Prospect ve ABD’li Foreign Policy dergilerince ortaklaşa düzenlediği “Dünyanın en büyük 100 entelektüeli” anketinde Fetullah Gülen’in birinciliği kazanması derginin editörlerini şaşırttığını yazdı.

Günün stresinden kurtulmak istiyorsan hemen gel!Amerikan Foriegn Policy ve İngiliz Prospect dergileri tarafından yapılan ankette, Gülen hareketinin kurucusu ve lideri Fethullah Gülen dünyanın en büyük düşünürü seçildi.

İlk 10’un tamamen müslüman düşünürlerden oluştuğu listede, nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da 4’ncü oldu.

Ancak Foreign Policy anket sonuçlarını verdiği haberinde şöyle bir ayrıntıyı da atlamadı “Bu ankette yaklaşık 500 bin oy kullanıldı. Zaman gazetesi, anketle ilgili haberi birinci sayfasından verdikten sonra sitemiz inanılmaz bir oy dalgasıyla karşılaştı”

ANKETTEN ÖNCE TANIMIYORDUM
Prospect dergisinin editörü de Guardian’a konuşarak Zaman gazetesinden sonra oyların çığ gibi büyüdüğünü söyledi ve bir itirafta bulundu: Bu anketten önce Fethullah Gülen diye birini tanımıyordum.

HEM SEVİLİYOR HEM NEFRET EDİLİYOR
Dergi, Fethullah Gülen ile ilgili şunları yazdı: Dünyadaki milyonlarca müslüman izleyicisi olan bir lider. Anavatanı Türkiye’de hem seviliyor hem de nefret ediliyor. Gülen hareketinin yandaşlarına göre o ılımlı islami yayan ve öğreten bir yol gösterici. Ancak karşıtlarına göre Türkiye’nin laik sistemini yıkmaya çalışan bir insan. 1999’da Türkiye’deki laikliği tehlikeye attığı gerekeçesiyle hakkında suçlama çıktığından beri ABD’de düşük profilli bir yaşam sürüyor.

İŞTE DÜNYANIN EN BÜYÜK DÜŞÜNÜRLERİ!
1- Fethullah Gülen
2- Muhammed Yunus
3 Yusuf El KAradavi
4- Orhan Pamuk
5- Atzaz Hassan
6- Amir Halit
7- Abdülkerim Suruş
8- Tarık Ramazan
9- Myhammed Mamdani
10- Şirin Ebadi
11- Noam Chomsky
12- Al Gore
13- Bernard Lewis
14- Umberto Eco
15- Ayaan Hırsi Ali
16 -Amrtya Sen
17- Ferid Zekeriya
18- Gary Kasparov
19- Richard Dawkins
20- Mario Vargas Llosa

haber kaynağı: milliyet.com.tr
One Response
  1. engin Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.