Menu

Dünyadaki ölümlerin nedenleri

son yüzyılın ölüm nedenleri

Dünyada ölümlerin nedenlerini biliyor musunuz?2013 yılında yapılan istatistiksel bir araştırmada dünyada ölümlerin nedenleri araştırılmış. Bu listenin bize ne yararı olacak diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü, bu ölüm nedenlerine karşı önlem almak gereklidir. İşte, dünyada ki ölümlerin nedenleri ;

sağlık

Sağlık komplikasyonları, 278 milyon kişi ;

Sağlık sisteminin iyileştirilmemesi nedeni ile, 278 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Beslenme yetersizlikleri, doğum hataları, anne ölümleri bu liste içindedir. Dünyanın bazı ülkelerinde sağlık sisteminin neredeyse olmaması başlıca nedendir.

kanser

Kanser, 530 milyon kişi ;

Kanser istatistiklerinde baş sırayı akciğer kanseri alıyor. Onu sırasıyla, karaciğer, kolerektal, mide kanseri takip ediyor. Modern teknoloji ve genetik araştırmaları sayesinde kansere bir umut bulunacaktır fakat şu an kesin bir sonuç yoktur. Kanserden ölümlerin başlıca nedeni, hastaya erken tanı koyulamamasıdır.

insan

İnsan, 980 milyon kişi ;

İnsan, dünya ölümlerinin başlıca nedenleri arasındadır. Bu durumda dünyada yaşayan en tehlikeli canlının insan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Savaşlar, cinayetler, sivil ve askeri kayıplar, ilaçların kötüye kullanımı, alkol ve uyuşturucu satıcılarının artması, mafya başlıca insan kaynaklı ölümlere neden olmaktadır.

enfeksiyonlar

Enfeksiyon hastalıkları, 1 milyar 680 bin kişi ;

Bulaşıcı hastalıklar dünyanın başlıca sorunları arasındadır. Dünyada bugün 2. büyük ölüm nedeni olan bu hastalıkların başında solunum hastalıkları vardır. Onu, ishal, çeşitli virüs kaynaklı olanlar takip eder. Bu konuda aşı çalışmaları yapılmaktadır.

enfeksiyom dışı hastalık

Kronik hastalıklar, 1 milyar 970 bin kişi ;

Bulaşıcı olmayan metabolik hastalıklar dünyada en fazla ölüme neden olanlardır. Kalp, şeker, böbrek, karaciğer, sindirim hastalıkları başlıca sırayı alırlar. Bu hastalıkların dünyada en fazla ölüme neden olan hastalıklar olması nedeni ile Dünya Sağlık Örgütü çalışmalar başlatmıştır. Tıp alanında yapılan araştırmalar ile önüne geçilmeye çalışılsa da başarısız olduğumuz bir gerçektir.