Doping nedir
Menu

Doping nedir

doping baş

Sporcuların diğer sporculardan daha güçlenmesini ve  daha iyi performans sağlamasını sağlayan  kullanılan ilaçların tamamına verilen isim dopingtir.

doping1

Doping uygulamasında genelde sporcular, kan ve dokularında ki oksijen miktarını yükseltirler. Bu işlem iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi yapay oksijen diğeri de kan dopingidir. yapay oksijen kanda oksijen taşımasını arttırıcı kimyasallardır. Kan dopingiyse, vücutta kan hücresi sayısını arttıran kan ürünleridir. Bu işlem, kan hücrelerini arttıran yapay sentetik hormonların alınmasıyla yapılır.

doping2

Yapay oksijen ile yapılan dopingte metabolizma içinde taşımayı arttırmak için özel hazırlanmış maddelerdir. Bu işlemi vücutta hemoglobin yapmaktadır. Hemoglobini eritrosinden izole ederek vücuda verdiğinizde oksijen taşınımı artmaktadır. İkinci kullanılan madde PFC’dir. Bu sentetik kimyasal da  oksijen çözünmüş haldedir. Çözünmüş oksijen doğal  hemoglobin  yerine geçer. PFC’nin oksijen taşıması hemoglobinden daha yüksektir.

doping3

Kan doping uygulamasında iki metot kullanılır. Eritrosit nakli ve vücudun eritrosit üretmesi için uyarılması sıklıkla kullanılmaktadır. Eritrosit nakli, kan naklidir. Kan nakli ile vücutta hemoglobin normal halden daha fazla oksijen taşır.

doping5

Günümüzde pek çok sporcu doping yaparak, atletik yapısını kuvvetlendirmektedir. Müsabaklar da doping uygulaması yasaktır. Bu yolla kazanılan müsabakalar fark edildiğinde kazanılan madalyalar geri alınmakta ve spordan mene kadar cezalar verilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.