Doğumsal kalça çıkığı
Menu

Doğumsal kalça çıkığı

kalça çıkığı

Bazı bebeklerin kalça ekleminde çıkığa neden olabilen problemler görülebilir. Bu durum uyluk kemiğinin üst ucunun kalça ekleminin kapsülünden dışarı çıkması şeklinde olmaktadır. Bebeklerde bu gibi durumlarda acilen tedaviye başlanması ve geciktirilmemesi gerekmektedir.

Doğumsal kalça çıkığı, sebebi tam olarak bilinmese de 800 yeni doğan bebekten birinde görülebiliyor. Genel kanı genetik, hormonal, mekanik veya çevresel faktörlerin bunda rol oynadığı yönündedir. Doğumsal kalça çıkığı görülen bebeklerin yaklaşık %40’ında çift taraflı çıkık olmaktadır. Bu oran kız bebeklerde erkek bebeklere nazaran altı kat daha fazladır. Eski tarz kundaklama, bebeği ayaklarından tutup baş aşağı sallama gibi fiiller bu soruna eğilimi olan bebeklerde de kalça çıkığına sebep olabilmektedir.

Hangi bebekler risk altındadır?

Ailesinde ya da yakın akrabalarında kalça çıkığı bulunanlar. (kesinlikle doktora bilgi verilmelidir.)

Anne karnında hamileliğin sonuna dek başı yukarıda kalan bebekler ya da makat geliş ile dünyaya gelen bebekler.

Tortikolis yani boynunda bir yana doğru doğumsal eğriliği olanlar.

Bir ya da iki ayağında da doğumsal ortopedik şekil bozuklukları olanlar risk altındadır.

Doğumsal kalça çıkığının tespiti;

Yeni doğan bir bebeğin kalçasında bir sorun olup olmadığı hemen bakar bakmaz anlaşılamayabilir. Bundan dolayı da doktorlar her muayenede bebeğin kalçalarını da kontrol etmektedirler. Muayene sırasında uyluk kemikleri hafifçe çekilmekte ve itilmekte, kalça ekleminde herhangi bir gevşeklik olup olmadığı kontrol edilmektedir. Daha büyük bebeklerde de bacakların kolaylıkla açılıp açılmadığına bakılmaktadır. Yeni doğan bebeklerde sorun ciddi değilse iki hafta sonraki kontrollerde tekrar muayene yapılacaktır. Şayet ciddi bir sorun görülürse hemen ortopedist uzmanına yönlendirilecektir. Bebeklerin kalçası ultrason ile görülebilmektedir. Dört aydan büyük bebeklerde ise röntgen çekilerek kalça eklemine bakılabilmektedir.

doğumsal kalça çıkığı

Doğumsal kalça çıkığının tedavisi;

Kalça çıkığı ile ilgili sorunların büyük bir bölümü, bebeğin dizlerini birbirinden ayırarak karnına doğru çekmesini sağlayan Pavlik Bandaj ile tedavi edilebilmektedir. Bu metot ile tedavisi devam eden bebeklerin, uyluk kemiğinin kalça eklemine yerleşip yerleşmediği takip edilmekte, yerleşene kadar 2-3 ay süreyle kullanılmaya devam etmektedir. Bazen kalça çıkığı olan bebeklerin yaklaşık yirmide birinde bandaj tedavisi kafi gelmemektedir. Bu durumda da bebeğin kalçasına alçı uygulanmakta ve askıya alınmaktadır. Tüm bunların yeterli olmadığı bebeklerde ise kalça çıkığı ameliyatı gerekebilmektedir.

Doktora ne zaman başvurulmalıdır?

Bebek kalça çıkığı bakımından riskli gruptaysa ve ultrason kontrolleri yapılmadıysa,

Bebeğin bacak boylarının birbirine eşit olmaması durumunda,

Bebek yürümeye başladığında topallayarak yürüyorsa gecikmeden hemen doktora başvurulmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.