Menu

Doğum kontrol hapı kilo aldırır mı

doğum kontrol hapı kilo aldırırmı

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Doğum kontrol haplarının kilo aldırdığına dair hiçbir araştırma yoktur. Fakat, pek çok kadın doğum kontrol hapı kullandıkları için kilo aldıklarını söylemektedir. İçeriği komple hormon olan bu haplar, bir miktar su tutulması yani ödem dışında bir yan etkiye sahip değildir.

doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları, progesteron ve östrojen hormonu  içerirler. Bu ilaçların ana amacı, spermlerin yumurta ile döllenmesini engellemek, spermin rahim ağzında hareketini durdurmak ve döllenen yumurtanın rahime yerleşmesine engel olmaktır. İçeriği Östrojen ve progesteronun birlikte kullanıldığı haplar bir miktar mide bulantısı ve baş dönmesi yapabilir. Bunun dışında kilo alımı yapmazlar.

Kadınlarda yaş ilerledikçe metabolizma hızı düşer. Böylece, her yıl sonrası bir miktar kilo alımı oluşur. Düzenli egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen kadınlarda bu rahatlıkla önlenebilir. Çünkü, doğum kontrol hapları kalori içermez veya vücut içinde yağ oluşumuna etki etmez.

Doğum kontrol hapları yaklaşık 40 yıldır kullanılmaktadır. İlk çıkan doğum kontrol haplarında yaklaşık 50 mikrogramlık östrojen hormonu vardı. Günümüzde kullanılan haplarda, 35,30 ve 20 mikrogram östrojen kullanılmaktadır. Fakat sıklıkla bugün 10 mikrogramlık östrojen içeren haplar kullanılmaktadır. Haplar ilk kullanıma başlandığında erkeklik hormonu benzeri yan etkilere sahipti. Fakat bugün dozlar düşürüldüğünden bu yan etkilere sahip değildirler.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.