Diş eti hastalıklarında merak edilen sorular ve cevapları
Menu

Diş eti hastalıklarında merak edilen sorular ve cevapları

diş eti hastalıkları

Diş eti hastalıkları önlem alınmazsa ciddi sağlık sorunlarına neden olurlar. Bu nedenle, diş eti hastalıkları kesinlikle ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardır. Diş eti hastalıkları ile ilgili sık sorulan sorulardan sizin için bir derleme yaptık. İşte, diş eti hastalıkları ile ilgili sık sorulan sorular ;

diş eti hastalıkları ile ilgili bilgiler

Diş eti kanaması neden olur ve sebepleri nelerdir?

Diş eti kanaması sıklıkla dişlerin fırçalanmamasından olur. Plaklar ve diş taşları diş üzerine yerleşerek üremeye başlar. Bu durumda, diş eti kendini koruyabilmek için iltihap yapar. Buna gingivitis denilir. Gingivitis’in önüne geçmek için düzenli olarak dişler fırçalanmalıdır.  Jinekolojik, nörolojik ve kalp ilaçlarının bazıları diş eti kanaması yapabilir. Bazı kan hastalıkları lösemi gibi diş eti kanamasına neden olabilir. Kanama kesinlikle tedavi edilmelidir. Gece uyurken yastığınıza kadar kan geliyorsa geç kalınmış olabilir.

Diş eti çekilmeleri, diş köklerinin gözükmesi neden olur ve çözümü nedir?

Diş eti çekilmeleri, hatalı diş fırçalama, diş gıcırdatma, diş sıkma ve hatalı fırça kullanımı ile olur. Dişlerin daha beyaz olması için çok basınç uygulayarak fırçalama diş etlerinin çekilmesine neden olur. Bu durumda diş kökleri gözükmeye başlar. Diş kökleri, diş minesi kadar sert yüzeye sahip olmadığından sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet oluşturur. Dişlerde çürüme böylece kolaylaşır.

Aşırı basınçla özellikleri gece yapılan diş gıcırdatma diş eti çekilmeleri yapabilir. Diş gıcırdatma kesinlikle çözümlenmesi gereken bir sorundur. Sıklıkla diş fırçası seçimi yaparken sert fırçalar tercih edilir. Diş fırçası seçerken, fırçanın uçlarının yuvarlatılmış olması gerekir. Bu durumda dişlerde aşınma engellenmiş olur. Diş eti çekilmeleri tedavisinde lazer tedavisi en uygun olandır.

Dişeti kokuları ve iltihaplarının sebebi nedir?

İlerlemiş diş eti hastalıklarında iltihap ve kötü koku oluşur. Hastanın hemen filmi çekilerek, tedaviye başlanmalıdır.

Diş etlerinde büyüme neden olur?

Diş etlerinde büyüme lösemi, epilepsi gibi hastalıklar ile olur. Sebebi belli olmayan diş eti büyümeleri de oluşabilir. Bu durumda hemen bir diş hekimine giderek sorunun kaynağı bulunmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Diş etlerinde siyah renk oluşursa nedeni nedir?

Diş etlerinde olan pigmentler, sigara, renk veren gıdalar ile aktive olması ile diş etlerinde renk değişimleri olabilir. Mor ve siyah renk en fazla görülenlerdir. Lazer tedavisi ile basit ve ağrısız olarak çözümlenir.
Diş eti kızarıklıkları neden olur?

Diş etinde oluşan fazla damarlaşma diş etinde kızarıklıklara neden olur.

Diş etinde bombelikler neden olur?

Genelde diş eti iltihabı ile oluşan bombelikler, çene kemiğinin yapısından da kaynaklanır. Tedavisi genelde cerrahi olarak yapılır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.