Menu

Depresyon belirtileri ve türleri

depresyon

Depresyon kişinin hayatından duyduğu mutsuzluk ile başlayan bir hastalıktır. İlgi kaybı, apati, motivasyon kaybı, ilgisizlik ile başlar. Depresyonun başlıca belirtileri, anksiyete, uykusuzluk, konsantrasyon güçlüğü, kendinden şüphe ve özgüven eksikliğidir. Sorumlulukların artması, stres, iş kayıpları veya sevdiklerin kaybı depresyona her zaman zemin hazırlayan etmenler arasındadır.

depresyon türlri

Depresyonun başlıca belirtileri nelerdir?

Seks hayatında değişimler, dikkat ve konsantrasyon eksiklikleri, karar vermede güçlük, intihar düşünceleri, düşük özgüven, suçluluk ve değersizlik hissi, kötümser bakış açısı, aşırı üzüntü, halsizlik, ilgi eksikliği, uykusuzluk, kabızlık, ishal ve göğüste oluşan sıkıntılar, nefes alamama olarak sayılabilir.

Depresyon türleri

Depresyon kalıtımsal bir hastalık olabilir. Pek çok uzman, uyuşukluk, uykusuzluk sorunlarının  duygusal ve fiziksel bozukluklarla oluşabildiğini de söylemektedir. İşin ilginç yanının depresyonun kendini tekrarlama olasılığı olmasıdır.

Kış depresyonu

Kış aylarında özellikle sonbahar ve yaz başlangıcında sıklıkla görülen bir tür depresyondur. Başlıca belirtisi, enerji eksikliği ve depresif ruh halidir. Bu aylarda güneşin zayıflaması ile ağır bir hüzün içine giren insanlarda sıklıkla görülür.

Unipolar depresyon

En yaygın görülen depresyon türüdür. Depresif ruh hali, uykusuzluk, enerji eksikliği ve halsizlikle kendini belli eder. Hasta hayatından memnun değildir ve hiçbir şeyden zevk almaz.

Bipolar depresyon

Bu hastalar manik depresifdir. Bu hastalarda abartılı şekilde kendilerine özeleştiri yaparlar. Dinlenmeden gece gündüz çalışabilir ve uyku ve yorgunluk hissetmezler. Genelde bir noktaya veya olaya takıntı halinde saplanabilirler.

Distimi

Genelde ergenlikle birlikte başlayabilir. Hafif bir depresyon türüdür. Bipolar depresyonun hafif formu olarak kabul edilir.

Depresyon geçirdiğinizi nasıl anlarsınız?

Kendinizi üzüntülü, değersiz, çaresiz hissetme, içinde boşluk olduğunu düşünme,

Karar verme güçlüğü, konsantrasyon sorunları yaşama,

Daha önceleri zevk alınan şeylerden artık zevk almama,

Cinsel isteksizlik,

İşte, okulda ve arkadaşlar arasında çeşitli sorunların çıkması, huzursuzluk,

Yalnız kalma isteği ve sosyal ortamdan uzaklaşma,

Enerji azlığı, halsizlik, çabuk sinirlenme,

Uyku bozuklukları,

Yeme bozuklukları,

Baş, boyun, sırt ağrısı gibi vücutta nedeni olmayan ağrılar,

Alkol ve yatıştırıcı ilaç kullanma,

Kendine zarar verme, intihar isteği

Yukarıda sayılan maddelerden bir ya da birkaçı hayatınızda varsa depresyon geçiriyor olabilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.