Dekorasyonda renk kullanımı
Menu

Dekorasyonda renk kullanımı

Dekorasyonda ve yaşam alanlarımızda kullandığımız renkler, hayatımıza, psikolojimize çok etki etmektedir. Şu an genelde toprak tonları ile ev ve yaşam alanı dekore ediyoruz fakat, saf renkler yeşil, mavi gibi tonlar ile yapılan dekorasyonun çekiciliğini sizlere göstermek istedik ;

Kırmızı ; enerjinin ve hareketin tonu olan kırmızı ile dekorasyon genelde yatak odalarında tercih edilirken artık salonlara ve oturma odalarına da kaymış durumda. Kırmızın getirdiği heyecan ve hareketlilik salonlarda çok hoş etkiler yaratıyor. Kırmızı enerjik bir renk olduğundan dikkat edilmesi gereken nokta bir duvarı boyamak veya koltuk döşemelerinde, aksesuarlarda kullanmak olmalıdır. Çünkü fazlası, sizi yoracaktır.

Mavi ; Bu yıl belki de en çok kullanılan renk mavidir. Özellikle koyu maviler ve indigo mavileri çok tercih edilen tonlardır. Mavi her zaman huzur, temizlik hissini destekleyen renktir. Bu nedenle banyolarda sıklıkla tercih edilir. Yukarıdaki resimde koyu ve açık maviyi, beyaz ile kombinleşmiş şekilde görüyorsunuz. Evinizde var olan huzursuzlukların kaybolacağını ve huzurlu bir hisse kapılacağınızı sizde mavi renk ile yaşayacaksınız.

Sarı ; Güneşin rengidir. Bu nedenle sıcak ve rahat ortamlar için sarı sıklıkla kullanılır. Sarıyı tek başına da kullanabilirsiniz ama tonunu çok iyi değerlendirmek gerekmektedir. Koyu sarılar oturma odalarında uygulanabilirken, açık sarılar uyku düzeniniz için yatak odasında kullanılabilir.

Portakal ; Sımsıcacık bir ev dekore etmek isterseniz kesinlikle kullanılacak olan renktir. Genelde sevginin rengi olarak kabul edilir. Bulunduğu ortamları, şık, alımlı ve samimi yapar. kahverengi, beyaz ve sarı ile çok uyumludur.

Yeşil ; Doğanın rengidir. Bu sene koyu yeşiller, açık yeşillerden daha fazla tercih edilmektedir. Ahşap dekorasyon içine çok yakışır ve doğadaki gibi huzur ve sakinlik verir.

Toprak tonları ; Nötr tonlar olarak adlandırılırlar. Genelde toprak tonlarıdır ve her renk ile uyum sağlarlar. İnsanı rahatlatan, gözü yormayan bir enerjisi vardır.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.