Çikolata kisti hakkında 10 bilgi
Menu

Çikolata kisti hakkında 10 bilgi

çikolata kisti nasıl olur

En sık görülen kadın hastalığı olan çikolata kisti sanıldığı kadar masum değildir. Çikolata kistleri nedeni ile kısırlık, yumurtlama problemleri sıkça yaşanmaktadır.pek çok kadın çikolata kisti kaynaklı bebek sahibi olmakta zorluklar yaşar. Çikolata kisti tıpta olan ismi ile endometrioma, kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. İşte, çikolata kisti ile ilgili 10 önemli bilgi;

çikolata kisteleri hakkında bilgi

Rahim iç tabakası olan endometriozis hücreleri, her ay bir defa adet kanamsı şeklinde vücuttan atılır. Bu hücreler, bazen yumurtalık içinde kist şeklinde birikme yapar. Zamanla, kahverengi yapışkan bir sıvı halini alır. Bu sıvı eritilmiş çikolataya benzediğinden çikolata kisti denilir.

Çikolata kistleri adet döngüsü içinde oluşur. Adet görmeyen kız çocuklarda ve menopozda ortaya çıkmaz.

Çikolata kist, tamamen fizyolojik bir durumdur. Yenilen yemek veya ilaç yan etkisi ile oluşmaz.Kendiliğinden oluşurlar.

Çikolata kisti nedeni ile adet dönemi sancılı olur, rahimde yapışıklıklar ve cinsel ilişkide ağrı başlıca sorunlardır. Tüplerde ve yumurtalıklarda yapışıklık yaparak gebe kalma sorunlarına neden olabilir.

Gebelik ve emzirme gibi durumlarda yani adet döngüsünün durduğu durumlarda çikolata kistler kendiliğinden yok olur. Fakat, adet görmeye başlanıldığı an kendini tekrar eder.

Çikolata kisti tedavisinde en belirgin olan şey, adet kanamasının çok sancılı geçmesidir. Eğer, hasta adet döneminde çok sancı çekiyorsa mutlaka tedavi edilmelidir.

Çikolata kist tedavisinde hastanın gebelik düşüncesi yoksa kullanılan doğum kontrol hapları sancıları azaltır. Eğer, hasta bebek istiyorsa yumurtlamayı arttıran ilaçlar ile sancıların önüne geçilir. Çikolata kist büyümüş ve organlarda yapışıklığa neden oluyorsa laparoskopi veya açık ameliyat ile kist alınabilir. Cerrahi uygulama genelde çikolata kisti alarak doğurganlığı sağlamak amaçlı yapılır. Bebek sahibi olmak isteyenlerin mutlaka çikolata kisti tedavi ettirmeleri gerekir.

Çikolata kist kaynaklı olarak yumurtalık kapasitesi düşebilir. Tüpler açıksa, aşılama, tüpler tıkalı ise tüp bebek tedavisi uygulanır.

Cerrahi ya da ilaç tedavisi uygulansa da, çikolata kist kendini tekrar edebilir. Sadece doğum yapmak ve emzirme sürelerinde çikolata kist oluşumu durur.

Çikolata kist sorunu olanların belirli aralıklarla ultrasonografi ve kan testi yaptırarak durumu kontrol altına almasının yararı vardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.