Menu

Boğaz ağrısına ne iyi gelir boğaz ağrısı nasıl geçer

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz ağrısı nasıl geçer

Boğaz ağrısına sert şekerlerin iyi gelebileceği bildirildi.

Fransız “Prescrire” tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, sert şekerleri emerken tükürük bezleri harekete geçiyor, dolayısıyla yutkunma artıyor, şekerlerin yanındaysa sıcak içecekler içmek boğaz ağrısını gidermekte yeterli bir yöntem.

Larenjit, farenjit, anjin gibi sık sık rastlanan boğazla ilgili hastalıkların birkaç gün içinde kendi kendine geçtiğini ve ilaçlarla tedavi edilmesine gerek olmadığını belirten araştırmacılar, vakaların yüzde 90’ının virüse bağlı boğaz iltihabı olduğunu, bunun da antibiyotikler, kortizonlu veya iltihap önleyici ilaçları kullanmayı gerektirmediğine dikkati çekti.

1150 kişi üzerinde yapılan 4 araştırmanın sonuçlarına göre bilim adamları, pastiller, şuruplar ya da antimikrop, antiseptik içeren ilaçların, şeker, bal ya da sıcak içeceklerle kıyaslandığında elle tutulur yararı bulunmadığını vurguladı.

Araştırmaya katılanlardan rastgele seçilen bir grup, 2-3 gün boyunca ambroksol içeren pastilden günde en fazla 6 tane olmak üzere aldı, diğer grubaysa placebo (sahte ilaç) verildi. Araştırmaların sonunda, placebo pastillerin etkisi 2 yetişkin hastadan birinde “iyi” ya da “çok iyi” olarak değerlendirildi. Bununla beraber 12 yaşın üzerindeki gençlerde ambroksol içeren pastil ve placebo pastilin etkisi arasında fark görülmedi.

Araştırmacılar, boğaz ağrısının sadece birkaç gün sürdüğünü, sıcak içeceklerin virüslerin çoğalmasını sınırlandırdığını şekerlerinse tükürük bezlerini harekete geçirdiğini belirterek önerilerde bulundu:

“Boğazınızın iki tarafı ağrıyorsa sert şekerlerden emin. Normalde belirtiler 4-5 güne kadar geçecektir. Bu süre zarfında doktorunuza telefonla durumunuz hakkında bilgi verebilirsiniz. Vakaların yüzde 10’unda iltihap bakteri kökenlidir ve antibiyotikle tedavi edilmesi gerekir. Eğer belirtileriniz aynı şekilde 5 günden uzun sürüyorsa ya da kulak ağrısı gibi yeni bir gelişme söz konusuysa doktora gidin.”

AA

Son 50 Yorum
 1. Kübran Cevapla
 2. Leyla Cevapla
 3. Suna Cevapla
  • atik Cevapla
 4. seyma Cevapla
 5. Pelin Cevapla
 6. recep Cevapla
 7. Kübra Cevapla
  • arda Cevapla
 8. Saban Cevapla
 9. sedat KAPLAN Cevapla
 10. Gözde Cevapla
 11. Hadise Cevapla
 12. emre Cevapla
 13. senem Cevapla
 14. Ada Cevapla
 15. Zeynep Cevapla
 16. Zeynep Cevapla
 17. enescan Cevapla
 18. Hakan Cevapla
 19. Can Cevapla
 20. ilhann Cevapla
 21. ırmak Cevapla
  • HAKAN Cevapla
 22. zeynep Cevapla
 23. demet Cevapla
 24. erdost Cevapla
 25. FUAT Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.