Biotin hakkında bilmediklerimiz
Menu

Biotin hakkında bilmediklerimiz

biotin

Biotin, B vitaminleri arasında en değerli olan vitamindir. H vitamini olarak da bilinir. Yaşamımızı sürdürmek için gereklidir ve bağırsaklarımızda sentezlenir. İşte, vücudumuz için çok önem taşıyan, H vitamini yani Biotin hakkında bilmediklerimiz;

havuç

Biotin eksikliği genelde, alkol tüketimi fazla olanlarda, yüksek kolesterol, kalp hastaları ve bağırsak problemi olanlarda görülür. Özellikle çiğ yumurta yenilen vücut geliştiricilerde de rastlanan bir durumdur.  Biotin eksikliğinde, saçlarda hızlı dökülmeler, kas krampları, cilt pullanma ve kuruma, tırnaklarda kırılmalar, saçlarda kepek, hamilelikte erken doğum ve depresyon görülür.

cilt sağlığı

Biotin seviyesi düştüğünde yapılacak olan şey biotin yönünden zengin gıdalar ile beslenmektir. Biotin en çok havuç, karaciğer, somon, muz, kuru baklagiller, mantar ve mayada bulunur.  Bu yiyecekler beslenme programına alındığı gibi, takviye edici şekilde haplarda kullanılabilir.

saç dökülmesi

Biotin, daha sağlıklı ve dengeli bir cilt sağlar, kan şekerini düzenler ve diyabet riskini düşürür, vücudun kullanacağı enerjiyi düzenler, hücrelerde yenilenme sağlar. Vücutta yararlı yağ asidi yapar, sinir sistemini hızla onarır. Biotin yeteri kadar kullanılırsa, depresyondan korur.

h vitamini

Biotin, yağ metabolizmamız için çok gereklidir. DNA ve RNA yapımını sağlar. Amino asitlerin proteine dönüşmesine neden olur. Bir çok enzimin yapısına girerek vücuda yararlı hale gelmelerini sağlar. Kan şekerinin düşmesi için çalışır. Pek çok hastalığın tedavisinde Biotin kullanılır. Dermatit ve egzama gibi cilt sorunlarında, kilo vermek için diyet listelerinde, saçlarda olan dökülme veya erken beyazlamada, kan şekerini ve kolesterolü düşürmek için kullanılır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.