Beton nedir, nasıl üretilir
Menu

Beton nedir, nasıl üretilir

beton nedir

Beton, agrega maddeler adı verilen çakıl veya kum gibi maddelerin, bağlayıcı bir madde olan çimento ve su ile birleştirilmesi ile elde edilen, inşaatların temel unsuru olan bir malzemedir.

İnşaat alanında yapı malzemesi olarak kullanılan beton, baraj, yol, bina, kanal, köprü ve birçok yapının inşa edilmesinde kullanılmaktadır. Taşıyıcı bir malzeme olmasının yanında dekoratif bir malzeme olarak da kullanılmaktadır. Yangına dayanıklı olan beton su geçirmez özelliğe de sahiptir. Ayrıca, ses yalıtımı açısından da tercih edilebilen beton, nükleer radyasyona karşı bir önlem amacıyla da kullanılmaktadır.

Beton üretiminde kullanılan agrega ve çimento karışımı, betonun mukavemet, ekonomi, görünüş ve işlenebilirlik gibi özelliklerini sağlayabilmek ve istenen betonun kullanılacağı işe göre uygun bir şekilde elde edilebilmesi için değişik oranlarda yapılmaktadır.

Beton üretimindeki karışım önemli bir konudur. Mesela; karışımda kullanılan suyun çimento miktarına olan oranı, betonun mukavemetini doğrudan etkileyen bir etkendir. Beton karışımındaki hava miktarı da diğer önemli bir etkendir. Normal bir betonun içindeki hava miktarı yaklaşık %0,3-3 oranları arasında olmaktadır. Bu iki etken, beton kalitesi yönünden en önemli noktalardır. Bunlara ilaveten, beton karışımının homojenliği de önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

beton nasıl üretilir

Beton nasıl üretilir?

Beton karışımı betoniyerlerde yapılmakta olup, kimi zaman küreklerle insanların da hazırlayabildiği bu beton karışımı yani harç, günümüzde genellikle modern üretim yapan beton tesislerinde hazırlanmaktadır. Karışımı ya da harcı elde etmek için sabit karıştırıcılar kullanılabildiği gibi, hareketli karıştırıcılar da kullanılmaktadır.

Homojen bir şekilde ve uygun kalitede karıştırılan beton harcı, kullanılacağı alana da uygun şekilde götürülmelidir. Beton içerisinde oluşan fazlalık hava kabarcıkları, vibrasyonla yani titreşim sağlanarak giderilebilir. Özel teknikler ve uygulamalar sayesinde kullanılacağı yere uygun kalitede üretilen beton, dökme işlemi yapılırken de gerektiği gibi yapılmalıdır. Son aşamada beton karışımı döküldükten sonra, betonun bakımı ve sertleşmesi gelmektedir. Betonun sertleşmesi, su ile kimyasal bir reaksiyona girmesiyle sağlanmaktadır. Hatta, betonun üretiminin yapıldığı ilk günden itibaren nemli ortam şartlarının korunması ve belli bir süre bu şekilde kalması çok önemlidir. Betonun bu sertliğe kavuşması için, beton yüzeyine su verilmesi yani sulanması gerekmektedir. Günümüz teknolojilerinde beton kalitesini arttırmak, zaman geçtikçe bozulmasını önlemek ve tam hidratasyonu çok daha hızlı sağlamak için beton karışımlarında bazı katkı maddelerinden de yararlanılmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.