Benzersiz ve ilginç 10 bina
Menu

Benzersiz ve ilginç 10 bina

swastika binası

Dünya üzerinde birçok ülkede birbirinden gösterişli ve azametli mimari yapılar art arda yükselmeye devam ediyor. Mimarlar yaratıcılıklarını ortaya koymak adına pek çok bina tasarlamışlar ve inşa etmişlerdir. İşte, sizlere benzersiz ve ilginç 10 bina;

ahşan gökdelen

Ahşap Gökdelen – Vencouver / Kanada: Ahşap, beton ve çelik kullanılarak yapılan bu gökdelen Mimar Michael Gree imzasını taşıyor.

dans binası

Dans evi – Prag / Çek Cumhuriyeti: Aka dans binası Prag’ın muhteşem mimari eserlerinden birisidir. Binanın dans evi olarak adlandırılmasının sebebi, binanın şeklinden dolayıdır. Hırvat Çek mimar Vlado Milunic’in bir eseridir.

fil binası

Fil Binası – Bangkok / Tayland: Samset Jumsai isimli bir mimar tarafından projelendirilen bu bina 1997 yılında tamamlandı. Tayland’ın fil binasıyla tanışın…

hashtag binası

Hashtag Kulesi – Seul / G. Kore: Hashtag gibi bir görünüme sahip olan bu kule Danimarkalı mimarlar tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş. Birbirine yatay ve dikey üç boyutlu ilgi çekici bir tasarım.

kanat zayed ulusal müzesi

Kanat şeklinde Zayed Ulusal Müzesi – BAE: Kanat formunda tasarlanan bu bina Fosters + Partners tarafından tasarlanmış ve Zayed Ulusal Müzesi olarak hizmet vermektedir. Toplam beş adet kanat şeklinde inşa edilen müze binası, Abu Dabi Saadiyat adasında yer almaktadır.

para bina

Madeni para şekilli bina – BAE: Dünyanın ilk dairesel gökdeleni olarak inşa edilen bu bina, madeni para şeklindedir. Aldar merkez binası olarak hizmet veren bina MZ mimarları tarafından 2010 yılında tamamlanmıştır.

ren binası

Ren binası – Shangai / Çin: BIG ve JDS adlı iki grubun PLOT adlı birleşimiyle tasarlanmış olan ilginç bir gökdelen. 2010 yılında tamamlanan gökdelen Shangai World Expo 2010, otel, spor kompleksi ve konferans organizasyonları için tasarlanmıştır.

swastika binası

Swastika Binası – California / ABD: ABD deniz kuvvetlerine ait olan bu bina, söylenilene göre farkında olmadan gamalı haç şeklinde inşa edilmiş. ABD deniz kuvvetleri ortaya çıkan kaosu önlemek için, binanın şeklini değiştirmeye yönelik 600 bin dolarlık bir proje uygulayacak.

yumurta bina

Yumurta Bina – Çin: Yumurta olarak adlandırılan bu yapı, Çin Ulusal Sahne Sanatları Merkezi olarak hizmet vermektedir. Bu yapının içinde bir opera evi, bir konser salonu ve bir tiyatro yer almaktadır.

cor binası

COR binası – Miami / ABD: Chad Oppenheim mimari tasarım ofisi tarafından tasarlanan bu bina yeşil bina olarak biliniyor. Bu gökdelende rüzgar tribünleri, fotovoltaik teknolojisi ve diğer birçok yenilik kullanılmış, hem ticari amaçlı hem de konut olarak tasarlanmıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.