Bel fıtığı tedavisi
Menu

Bel fıtığı tedavisi

Sırtımızdan başlayarak, kuyruk sokumumuza kadar tam 31 adet omurumuz vardır. Genelde, beş adet omur zorlandığında ya da bir darbe etkisi ile fıtıklaşırsa sorunlar olmaya başlar. Omurganın darbelere dayanıklı olmasını sağlayan disklerde, içte bulunan yumuşak tabaka dışarıya doğru sarkar. Böylece, omurgada bulunan sinirlere baskı yapmaya başlar ve ağrılar oluşur, bu hastalığa bel fıtığı diyoruz.

Bel fıtığı en çok kimlerde görülür ve nasıl oluşur?

Hemen hemen her yaş aralığında sıklıkla görülür, fakat orta yaş rahatsızlığa daha açıktır. Genelde oturarak çalışan insanlarda ve yanlış sandalye ile koltuk seçimlerinde görülür. Bunun dışında ağır yük taşıyanlarda, spor yaparken dikkatsizce hareket yapanlarda, duruş ve oturma bozukluğu olanlarda görülür. Stresli bir hayat, bel fıtığı olma riskini arttırmaktadır. Ailede bel fıtığı olan birçok insanda görülme oranı yüksektir. Çok hafif bir yük bile kaldırıldığında bel fıtığı olabilir. Bu nedenle, bilinçli bir şekilde yük ya da ağırlık kaldırılmalıdır. Omurgamızda olan disklerin, kan damarları ile yeterince beslenmemesi ile içinde bulunan su miktarı azalabilir. Diskte hücreler azaldığından mukavemeti yavaşlar, en küçük yanlış harekette bel fıtığı başlar. En büyük belirtisi, belde ve bacaklarda oluşan ağrılardır. Bacaklarda uyuşma, hareket kabiliyetinde azalma, yürürken topallama görülebilir.

Bel Fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide kesin çözüm cerrahi uygulamadır. İlaç kullanmak, sert yatakta yatmak, fizik tedavi uygulamaları bir müddet geçici çözüm ortaya koyabilir. Genelde, ilaçlarda kas gevşetici ve ağrı kesiciler kullanılır. Bu yöntemler ile bir iyileşme olmazsa cerrahi uygulama yapılır. Günümüzde bu ameliyatlarda lazer ile uygulamalar yapılmaktadır. Yapılan uygulamaların başarı oranı yaklaşık %90-95 civarındadır. Bu nedenle bel fıtığı tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Bel fıtığından kurtulmak için spor yapmak, kilo vermek ağır bir şey kaldırılırken yere çömelmek gibi uygulamalara dikkat etmeliyiz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.