Bel ağrısı sebepleri
Menu

Bel ağrısı sebepleri

bel ağrısı

Bel ağrısı, hayatı ciddi manada sıkıntıya sokan bir rahatsızlıktır. Bel ağrısı çekenler, ayakta durmakta, yürümekte zorlanırlar. Bel ağrısının binlerce nedeni olabilir fakat, pek çok kişi fıtıktan şüphelenir. Bu tarz durumlarda doktora gözükmekte fayda vardır. Ciddi sorunlar yaşanabilir.

Bel ağrısı nedenleri nelerdir?

Bel ağrısının başlıca nedeni kaslar kaynaklıdır. Vücudun alışkın olmadığı bir hareket yapıldığında bel kasları gerilebilir. Ayrıca, klimada kalmak, rüzgar yemek gibi olaylar, kasları gererek ağrıya neden olur.

Stres, belde rahatlıkla ağrı yapabilir. Stres hormonu ile gerilen bel kasları bel ağrısına neden olur.

Uzun süre hareketsiz kalmak, bel ağrısı yapmaktadır. Uzun süre ofiste oturarak çalışan kişilerde, belde ki kaslar gevşer böylece omurlar yeterince desteklenmediğinden disk kayması ve bel ağrısı yapar.

Bel fıtığı, siyatik ağır kaldırma, zorlayıcı hareketler ile oluşur. Omurlar arasında olan diskler bozulur veya yırtılır. Böylece kıkırdaklar dışarıya çıkar ve bel fıtığı oluşur. Fıtık olan bölgede sinirler sıkışır ve şiddetli bel ağrısı ortaya çıkar.

Fazla kilolu olan insanlarda bele fazla yük biner. Bu yük özellikle yürüdüklerinde şiddetli ağrılara neden olur.

bel ağrısı nedenleri

Omurlarımız düzgün bir çizgi şeklinde, ardı ardınadır. Zorlama, düşme, kaza nedeniyle omurlar çizgilerini bozabilir ve birbiri üstüne kayarlar. Buna bel kayması denilir. Omurların kayması, sinirlere baskı yaparak şiddetli ağrıya neden olur.

Eklemlerde oluşan kireçlenme bel ağrısına neden olur.

Kemik erimesi, kemik yoğunluğunun kaybedilmesi ve zayıflamasıdır. Boyun ve bel kemikleri çok etkilendiğinden bu bölgelerde ağrıya neden olur.

Trafik kazaları, spor ve yüksekten düşmede omurga kırığı meydana gelebilir. Bu tarz kırıklar, bel ağrısına neden olur.

İltihaplı romatizma aslında genetik bir hastalıktır. Vücutta olan eklemler ve sırt ile boynu etkileyebilir. Fakat başlıca belirti şiddetli bel ağrısıdır.

Bel bölgesine yakın olan pankreas, bağırsak, böbrek ve karaciğerde olan rahatsızlıklar bel ağrısına neden olabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.