Bebeklerde reflü
Menu

Bebeklerde reflü

Bebekler, genelde yemek yedikten hemen sonra kusarlar. Bu, bebekten bebeğe değişmektedir. Bazı durumlarda çok aşırı kusma olduğunda, bebeğin reflüsü var derler. Reflü, mide içinde bulunan yiyeceklerin ve asit salgılarının, yemek borusuna ve ağız içine gelmesine verilen isimdir. Genelde, midenin başlangıcında olan kapakçığın, işlevini yerine getirememesi ile oluşmaktadır.

Bebeklerde reflü nasıl oluşur?

Bebeklerde ülser, bağırsak tıkanıklığı veya süt alerjisi ile oluşan kusmalar oluşabilir. Fakat genelde kronik bir sorun yoktur, sadece mide ve sindirim sistemi tam gelişmediğinden bu tür sıkıntılar yaşanmaktadır. Reflü sorunu yaşayan bebekler genelde sağlıklıdır, fakat gelişimsel anormalliği olanlar, nörolojik sıkıntı yaşayan bebeklerde reflü ciddi bir rahatsızlık kabul edilir. Çünkü reflü yüzünden, bebek yeterince besin alamaz, buna bağlı olarak da gelişimi yavaşlar. Hatta aspirasyon ve akciğer enfeksiyonlarına neden olabilir. Bebekler konuşamadıklarından, reflü sorunları olduğu pek anlaşılmaz ama belirti verirler. Sık ve tekrarlayan kusmalar, göğüste yanma, gaz ve karın ağrısı, sıkıntılı gaz çıkarma, beslenme sorunları, apne, akciğer enfeksiyonları, gelişimde yavaşlama başlıca belirtilerdir.

Bebeklerde reflü nasıl tedavi edilir?

Bebeklerin yaklaşık %90’nında reflü kendiliğinden düzelir. Verilen tedavi ve ilaçlar, sadece belirtileri ve rahatsızlıkları geçirmeye yöneliktir. 6. aydan itibaren desteksiz oturmaya başlandığında, reflü yavaş yavaş da toparlanmaya başlar. 12. ayda yürüme ile birlikte tamamen iyileşmektedir. Reflüyü yavaşlatmak için doğru pozisyon önemlidir. Bebeklere yemek yedirdikten sonra, karınları üzerine baş yukarda olacak şekilde yatırmak şikayetleri azaltacaktır. Çocukları bu şekilde tutacak yastık ve yataklar da satılmaktadır. Bebeklerin bu şikayeti varken çok ağlatmamak gereklidir, çünkü ağlama sırasında karın kasları kasılacağından bol hava yutarlar. Bu da reflüyü körüklemektedir. Anne sütü ile beslenen çocuklarda reflü riski düşmektedir. Ayrıca, yalancı emzikler tükürük salgısını arttırır ve bağırsak aktivitesini arttırarak reflü oluşumunu engeller.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.