Menu

Bebek cinsiyeti önceden belirlenebilir mi

bebek cinsiyeti belirleme

Farklı nedenlerden dolayı bazı aileler kalıtımsal olarak geçebilecek hastalıkları düşünerek doğacak çocuklarının cinsiyetini önceden belirlemek istemektedirler. Bunların başında babadan oğula geçen renk körlüğü, anneden erkek çocuğa geçen kasları erimesine neden olan Duchenne hastalığı ve kan pıhtılaşma bozukluğu hastalığı ile hemofili hastalıkları gelmektedir. Bu durumlardan dolayı bebeğin cinsiyetini belirlemek anne ve babalar için çok anlamlıdır. Bunun yanı sıra, aynı cinsiyetten çok cocuğu olanlar karşı cinsiyette bir bebek olmasını arzu eden ve bunun için uğraşan aileler doğacak bebeklerinin önceden cinsiyetini belirlemek isterler.

Bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek çok hassas ve önemli bir konudur. Genel anlayış, bebeğin cinsiyetini önceden belirlemenin etik yönünden yanlış olduğudur.

Bebek cinsiyetini belirlemede kullanılan yöntemler nelerdir?

Bu konuda ebeveynler üzerinde yapılan araştırmalarda, kadınların büyük çoğunluğu cinsiyet konusunda seçicilik yaparken, sadece %17’sinin cinsiyet tercihi konusunda seçici olmadıkları ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak bebek cinsiyetini belirleme konusunda birçok teori ve metotlar geliştirilmeye çalışılmıştır. Bunlardan öne çıkanlarını paylaşmak gerekirse;

bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi

1- Preimplantasyon genetik tanı metodu:

X ve Y kromozomları taşıyan spermlerin birbirinden ayrılabileceğinin keşfedilmesi, istenen cinsiyette çocuğun belirlenebileceğinin yolunu açtı. Bu yöntemle istenen bebek cinsiyetinin elde edilmesi yaklaşık %100’dür. İnvitro fertilizasyon yoluyla hem sağlıklı bir embriyo yerleştirlir hem de istenen cinsiyette bebek sahibi olanuabilir.

2- Shettles metodu:

Bu metotla erkek çocuk için yumurtlamadan 12 saat önce, kız çocuk için birkaç gün önce ilişkiye girilmesi gerekmektedir. X ve Y kromozomlu spermlerin hareket kabiliyetleri ve hayatta kalma süreleri baz alınarak bebeğin cinsiyeti belirlenmeye çalışılır.

3- Beslenme metodu:

Bu metot, hamilelikten önce diyet yapılarak, pH dengesini değiştirerek vajinada asidik veya alkali ortam hazırlanmasıyla istenen cinsiyette kromozomun geçişini kolaylaştırmaya dayanmaktadır. Cinsiyet belirlemek amacıyla yapılan beslenme diyeti erkek bebek için potasyum ve sodyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi, kız bebek için ise kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin gıdaların alınması esasına dayanmaktadır. Diyetin üçüncü ayının sonunda ilişkiye girilecek gün belirlenir ve hamilelik oluncaya kadar beslenme diyetine devam edilmesi gerekmektedir. Bu metodun başarı oranı da diyetin eksiksiz uygulanmasına bağlı olarak %80-90 civarındadır.

4- Diğer cinsiyet belirleme yöntemleri:

Çin’de çok eski tarihlerden bu yana uygulanan “Çin Takvimi Yöntemi” ile anne adaylarının gebe kaldıkları yaş ile gebe kalınan ayın önemi öne çıkmaktadır. Erkek mi kız mı olacağı gebe kalınan ay ile yaşın karşılaştırılması sonucunda belirlenmektedir. Tıbbi olarak herhangi bir belgeye dayanmasa da başarı oranının yüksek olduğu belirtilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.