Menu

Balık pişirme yöntemleri

Balıkları daima taze almalı, eve gelir gelmez temizlenmeli ve mümkünse o gün ya da bir iki gün içinde tüketilmelidir. Çünkü balık, çok çabuk bozulan bir deniz ürünüdür. Balığı alır almaz pişirmekte yarar vardır. Eğer aynı gün pişirilemeyecekse, buzdolabında gerekli saklama şartlarında korunmalıdır.

Balığı pişirdiğiniz esnada tuzlayın, pişirmeden önce tuzlanırsa balık sulanır ve besin değerini kaybeder. Balıklar çok hızlı piştiğinden, ızgarada ya da tavada uzun süre tutmak doğru değildir. Balık pişirme yöntemleri, dört başlık altında değerlendirilebilir;

1-     Haşlama: Haşlama yöntemi de suda ve buğuda haşlama olarak ikiye ayrılmaktadır.

2-     Yağda, tavada pişirme ( kızartma )

3-     Izgara yapma

4-     Sebze ve yağ karışımında pişirme ( pilakiler )

Haşlayarak pişirme:

Suda haşlama; Kefal, levrek gibi büyük balıklar haşlanarak, sindirimi kolay ve lezzetli yemekler yapılabilir. Balık haşlanırken ağır kokusunun gitmesi için, çeşitli sebzeler ve az miktarda su konarak, balığın büyüklüğüne göre, 15-40 dakika ateşte kaynatarak balığı haşlamak lazımdır. Bu esnada, mümkünse suyunu da çektirmek gerekir. Haşlama yapılırken kokunun çıkması için tencere kapağını biraz açık bırakmak gerekir.

Buğu ile haşlama; Bu tarz haşlamalar, balık haşlama tenceresi denen özel kaplarda yapılır. Balık temizlendikten sonra tencerenin ızgara kısmına konulur. Tencerenin alt kısmına da su ve diğer sebzeler konup, kaynatılır. Kaynayan suyun buharında balık pişinceye kadar bırakılır.

Yağda pişirme:

Sindirimi kolay, lezzetli bir balık tavası yapmak için yağsız balık tercih edilmelidir. Yağlı balık kızartıldığı taktirde sindirimi güç olur. Kızartma işlemini, derin bir kapta ve bol yağda yapmalıdır. Balığı düzgün kızartmak için mutlaka üzerini kaplamak gerekir. Kaplama yapmak için, un, yumurta, galeta unu, ayrıca un ve yumurta karışımı, unla ve suyla yapılan sulu bulamaç da uygun kızartma malzemeleridir.

Izgarada pişirme:

Izgara yapmak demek, doğrudan doğruya ateş üzerinde pişirmek demektir. Daha ziyade, yağlı balıklar ızgara yapmaya elverişlidir. Izgara yaparken balık temizlenir ve yıkanır. Sonra tuzlanıp biberlenmekte, biraz da zeytinyağı dökülerek balıklar yağlanır. Böylece, ızgaraya yapışması da önlenmiş olur.

Sebze ve yağ karışımında pişirme ( pilakiler ):

Genellikle büyük ve az kılçıklı balıklar pilaki yapmaya uygundur. Bu balıklara sebze ve yağ karıştırılıp, az su ile fırında veya ateş üzerinde 10-15 dakika tutmak suretiyle pişirilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.