Menu

Bağımlılık yaratan şeker

şeker

Yediğimiz bazı yiyecekler, beynimizde bağımlılık yaratıyor. Hatta sigara ve alkol kullananların beyninde olan nikotin bağımlılığı ile aynı etkiyi gösteriyorlar. Özellikle şekerin bağımlılık yarattığını hepimiz biliyoruz. Uzmanlar, beynimizde bağımlılık yaratan şekeri incelediler.

şeker2

Sigara ve alkol kullanan insanlarda beyinde mutluluk hormonu salgılanıyor. Bunun sebebi, bu bağımlılıklara karşı vücudun verdiği tepkidir. İşte, uzmanlar çikolata yenildiğinde beynin aynı etkiyi verdiğini buldular.

Beyaz ekmek ve patates yenildiğinde beynin çok atak bir şekilde mutluluk hormonu salgılaması uyuşturucu kullanımına eşdeğer bir reflekstedir. İçerdikleri şeker ve karbonhidrat nedeni ile ortaya çıkan bu durum, fazla tüketildiğinde bu yiyeceklerin bağımlılık yapmasını sağlıyor.

Beynimizde bulunan nöronlar kanda şekere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kanda şeker belirli bir oranda olmak zorundadır. Çünkü, nöronlar şeker olmadan sağlıklı bir şekilde çalışamazlar. Fakat fazla miktarda alınan şeker kanda şeker oranını hızla yükselterek, nöronlara zarar vermektedir. Uzmanlar, şeker bağımlılığının yeni doğan döneminde ve içgüdüsel olduğunu söylüyor.

şeker3

Şekerli gıdalara olan ilgimiz bebeklik döneminde başlıyor. Fakat, uzmanlar bebeklik çağından itibaren az şeker ile beslenen çocukların bu bağımlılıktan rahatlıkla kurtulabildiğini söylüyor. Bu nedenle çocuklarımız büyürken mümkün olduğunca az şeker ile beslenme onlara öğretilmelidir.

Şekerin vücuda girdikten kısa bir süre sonra, kanda ki şeker oranının artması ile oluşan açlık hissi durdurulamıyor. Böylece çok daha fazla abur cubur tüketmeye başlıyoruz. Karın bölgesinde ki yağlanma ve iç organlarda oluşan yağ kitlelerinin sebebi de ne yazık ki şeker.

şeker4

Dünya sağlık örgütü yaklaşık son 2-3 yıldır tüm ülkeleri uyarıyor. Çünkü yapılan araştırmalarda, önümüzdeki 10 yıl içinde şeker hastalığı en ölümcül hastalıklar sıralamasında 1. Sıraya oturacaktır. Son yıllarda dışarıdan aldığımız tüm içecek ve yiyeceklerde yüksek oranda kullanılan mısır şurubu ve früktoz artık kullanılmamalıdır. Bu nedenle marketlerden alışveriş yapılırken mutlaka üzerinde ki etiketler incelenmelidir.

Son 50 Yorum
  1. aydiner feyzullah Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.