Bademcik iltihabı ve ameliyatı
Menu

Bademcik iltihabı ve ameliyatı

bademcik

Bademcik, boğazın arka kısmında iki parça halinde olan dokulardır. Bağışıklık sisteminin parçalarıdırlar. Ana amaçları, bu bölgeden gelecek olan mikrop, virüsleri geçirmemektir. Fakat, koruma işini yaparken kendileri iltihaplanarak ciddi hastalıklara neden olabilmektedirler.

bademcik nedir

Bademcik iltihabı kimlerde oluşur ve neden olur?

Bademcik iltihabından genelde 3-15 yaş arası çocuklar etkilenir. Özellikle çocuklarda görülmesinin başlıca nedeni, bademciklerin özellikle çocukluk çağında aktif bir şekilde çalışmasıdır. Ergenlik sonrası bademciklerde iltihap neredeyse hiç görülememektedir. Fakat, yetişkinlerde de bademcik iltihabı görülmektedir. İltihabın başlıca nedeni virüslerdir. çocukluk dönemindeyse bakteriler nedenli oluşur. Bademcik iltihabına neden olan bakteri çoğunlukla Streptococcus pyogenes bakterisidir. Bademcik iltihabı kesinlikle bulaşıcıdır. Hastalanan kişi ile teması olan kişilere hava yolu ile bulaşır. Çok fazla insanın bir arada olduğu yerlerde, okul, kreş ve alışveriş merkezlerinde çok rahat bulaşırlar.

Bademcik iltihabı belirtileri nelerdir?

Bademcik iltihabı boğaz ağrısı ile başlar. Bu ağrı zamanla kulağa ve boyna yayılabilir. Ateş, yutkunma güçlüğü, kırgınlık, halsizlik ve eklem ağrıları oluşabilir. Çok şişen ve iltihabın fazla olduğu durumlarda, hava yolunda daralmalar, horlama, uykuda nefes problemleri yaşanır. Boğaz ağrısı yanında öksürük, burun akıntısı varsa hastalık virüs nedenli, yüksek ateş, vücutta döküntü, boyunda şişlik varsa bakteri kaynaklı bademcik iltihabı yaşanıyor demektir.

bademcik ameliyatı

Bademcik iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Bademcik iltihabı virüs kaynaklıysa kesinlikle antibiyotik kullanılmaz. Tıbbi bir tedavi uygulanmadan kendiliğinden hastalar iyileşir. Fakat, bakteri kaynaklı iltihaplarda antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bu antibiyotikler genelde penisilin ve türevleridir. Kullanılmaya başlandıktan 48 saat sonra hastalık seyrini yavaşlatır ve hasta rahatlar. Bu ilaçlara destek olarak, ağrı kesici, ateş düşürücü, gargaralar da kullanılır.

Bademcik ameliyatı nedir ve neden yapılır?

Bademciklerin ameliyat ile alınmasına bademcik ameliyatı denilir. Sık enfeksiyon geçiren hastalarda, solunum bozukluğu olanlarda ve bademcikte tümör şüphesi varsa ameliyat uygulanır. Çok sık yapılan bir operasyondur. Doktorlar son 1 yıl içinde yediden fazla bademcik iltihabı geçirenlere bu ameliyatı uygulamaktadırlar.

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır ve riski var mıdır?

Ameliyat genelde genel anestezi altında yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ameliyatta soğuk diseksiyon yöntemi, uygulanır. Ameliyat ile bademcikler çıkarılır, kanamalar durdurulur ve yara yeri açık bırakılır. Hasta aynı gün taburcu edilir. Tüm cerrahi uygulamalarda risk vardır. Bademcik ameliyatlarında, bulantı, kusma, ağrı, ödem ve şişlik olabilir. Tüm bunlar anestezi nedeniyledir. Bademcik ameliyatı nedenli ölüm, 15 binde 1 görülür.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.