Menu

Ayak şişmesi neden olur ve tedavisi

ayak baş

 

Ayak şişmesi ayakta çok kalan insanlarda ve çok uzun oturanlarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ayak şişmesi altında yatan pek çok hastalık da olabilir. Bu nedenle bir hekime gözükmekte fayda vardır.

ayak şişmesi


Ayak şişmesinin nedenleri ; uzun süre ayakta kalmak, hipertansiyon, eklem iltihaplanması, fazla tuzlu gıdalar, hamilelik, uzun süre sıcakta kalmak, uzun süre hareketsiz kalmak, dolaşım problemleri, incinme ve burkulmalar olarak sayılabilir.  Ayak şişmesi sürekli oluşuyorsa doktora gitmek gereklidir. Alt yapısında çeşitli rahatsızlıklar olabilir.

ayak2


Ayak şişmesini engellemek için, uzun süre ayakta kalmayın, dinlenirken ayaklarınızı yukarı kaldırın, spor yapın, tuzdan uzak durun, kilo verin, aşırı sıcak havalarda serin yerlerde durmaya çalışın.

ayak3


Akşamları eve geldiğinizde yarım kova suya 2 yemek kaşığı tuz ve 1 kaşık karbonat koyun karıştırın. Ayaklarınızı 30 dakika kadar bu suda bekletin. Ayaklarınıza, bir fincan vazelin ile 5-6 aspirini karıştırarak oluşturduğunuz karışımı sürün. Bir bez ile sarın ve ayaklarınızı yukarı kaldırarak bekletin. Haftada 2-3 kez uygulandığında şişme azalacaktır.

ayak4


Ayak şişmesi dolaşım kaynaklı bir sorunun habercisi olabilir. Damar sertliği, tıkanıklıklar, kalp hastalıkları ayak şişmesi yapabilir. Bu nedenle hekime gözükmekte geç kalmayın ve mutlaka tedavi olun.

Son 50 Yorum
 1. Mehmet Ersin
 2. vermek istemiyorum
 3. Celal Kiziltas
  • banu alkan
 4. Turkane
 5. elif yeniceri
 6. cengiz taskin
  • Burcu Gülsoy
   • sikici

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.