Ayak kokusunu engellemek için
Menu

Ayak kokusunu engellemek için

ayak baş

Ayaklarda oluşan koku, kadın ve erkek fark etmiyor hepimizin en büyük sıkıntısı. Bir yere gidemiyor hatta ayakkabı bile deneyemiyormusunuz? Üstelik, ayak kokunuz banyo yapsanız bile geçmiyorsa, bir hekime gözükmekte fayda vardır. Ayaklarınızda oluşan mantar veya çatlaklardaki bakteri üremesi nedenli ayak kokunuz olabilir. Peki, ayak kokusu için ne yapmalıyız?

ayak1

Akşamları, eve geldiğinizde ayaklarınızı yaklaşık 5 lt. ılık suyu 2 kaşık elma sirkesi ile karıştırıp yaklaşık 20-25 dakika kadar bu karışımda bekletin. Kokudan eser kalmayacaktır. Sonrasında hiç nemli kalmayacak şekilde iyice durulayın ve nemlendirici sürün.

ayak2

Ayakkabı seçimlerinizde dikkatli olun. Ayakkabı seçerken suni deri, hava almayan, ayakları sıkan ve vuran ayakkabı almayın. Ayakkabı seçiminde antibakteriyel tabanlı bot, çizme ve spor pabuç tercih edin. Ayaklarınız terledikçe, bakteri oluşumu hızlanacak ve kötü koku oluşacaktır.

ayak3

Ayak bakımı yaptırın. Erkek ya da kadın mutlaka pedikür yaptırın. Ayak tabanlarında oluşan ölü deriler alınmalıdır. Tabanda oluşan ölü deri, zamanla çatlar ve bu çatlaklara bakteri ve mantarlar yerleşir. Kötü ve istenmeyen kokular böylece oluşur.

ayak4

Çorap kullanımına dikkat edin. Pamuklu ve teri emen kaliteli çoraplar kullanın. Her sabah, yeni çorap kullanın ve eskisini mutlaka yüksek ısıda yıkayın.

ayak5

Ayak kokusunu bunlara rağmen geçiremiyorsanız, bir hekime başvurun. Bu gün ayak tabanlarına uygulanan botoks yöntemi ile 6 aylık periyotlar ile kokudan kurtulmak mümkündür. Mantar veya bakteri oluşumunuz varsa, kullanacağınız tonik ve kremler ile bu sorunu çözümleyebilirsiniz.
One Response
  1. başak Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.