Menu

Ayak kokusu nasıl giderilir

Ayak kokusu, ayağın terlemesi ile oluşan rahatsızlık verici bir durumdur. Ayağın hava almadığı ayakkabı seçimi yapmak, nemli ve terli kalan ayakların alt kısmında oluşan bakterilerin, derimizde enfeksiyonlara neden olması ile oluşmaktadır. Nemli ve ıslak kalan ayakkabılarda, bakteriler hızla üremeye başlarlar. Bazen de mantar oluşumu olabilmektedir. Hem bakteri hem de mantar oluşumu olduğunda, ekşi bir ayak kokusu olmaktadır.

Ayak kokusundan kurtulmak için, eski ve kokan ayakkabılardan kurtulmak gereklidir. Bu ayakkabılarda, bakteriler yuva yapmış olduğundan kullanılmaması tavsiye edilir. Yaz, kış hava alan ve yumuşak derili ayakkabı tercihi yapılmalıdır. Ayakkabıların tabanlarına, terlemeyi önleyici tabanlar kullanılmalıdır. Gerçek deri ayakkabılarda bakteri oluşumu zordur. Bu nedenle, gerçek deri ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Ayaklar, her gün yıkanmalı ve parmak aralarına pamuk koyularak havalandırılmalıdır. Terletmeyen kumaşlardan yapılan çoraplar giyilmeli ve her gün çorap değiştirilmelidir. Çorapsız ayakkabı giyilmemeye özen gösterilmelidir. Ayaklar ılık su ile temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Ayaklar asla nemli bırakılmamalıdır. Başkasına ait olan çorap, terlik ve ayakkabı giyilmemelidir. Mantar ve bakteriler, ıslak ve rutubetli alanlarda hızla ürediklerinden, havuz kenarlarında ve spor salonlarında çıplak ayak yürünmemeli ve temizliğini bilmediğiniz havuzlara girilmemelidir. Mutlaka bir dermatoloğa gözükülmelidir. Dermatologlar, özel kremler ve kürler uygulayarak bu sorununuzu hızla çözebilmektedirler. Ayrıca, bütün bunlara rağmen ayak kokusuna çözüm bulunamazsa, ayaklara botoks uygulanabilir. Bu uygulama ile yaklaşık 5-6 ay kadar terleme engellenecek ve koku sorunu geçecektir. Bunun dışında, özel solüsyonlar ve düşük elektrik akımı ile yapılan tedaviler mümkündür.

Ayak kokusunu engellemek için, ayak hijyeninize dikkat etmelisiniz. Böylece ayak kokusunu engelleyebilirsiniz. Ancak düzenli temizlik ve hava aldıran ayakkabı seçimi yaparak, bunu engelleyebileceğiniz gibi bir hekime gözükmekte fayda vardır.

One Response
  1. Semih Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.