Ayak ağrıları
Menu

Ayak ağrıları

ayakbaş

Ayaklar vücudumuzun tüm yükünü taşıyan organlarımızdır. Gün içinde sürekli ayakta kalan insanların ayaklarına baskı ve yük bindiğinden eklemlerde bozulmalar olabildiği gibi yanlış ayakkabı seçimleri ile de sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle, ayak ağrıları çeken pek çok insan çözüm bulmaya çalışmaktadır.

ayak ağrısı

Kilolu veya çok fazla ayakta kalan insanlarda eklemlere çok yük bindiğinden zamanla eklemlerde bozukluklar oluşur. Eklem kireçlenmesi, eklem kaymaları veya iltihaplar oluşabilir. Ayaklarda oluşan ağrılar ile hemen hekime gitmemek bu ağrıları kronik hale getirebilir ve tedavi zorlaşır.  Genelde fizik tedavi ile hemen ağrılardan kurtulmak mümkündür.

ayak2

Ayak ağrılarını kronikleştirmemek için, ayakları biraz yükseğe kaldırarak dinlenmek veya buz kompresi yaparak oluşan ödemi gidermek gereklidir. Eğer ayak ağrısı 1 haftadan uzun sürüyorsa mutlaka hekime danışılmalıdır. Stresli bir yaşam ayak ağrılarını arttırabilir. Bu nedenle hekime gitmek gereklidir. Damarlarda problemler oluşabileceği gibi tıkanmalar da olabilir.

ayak3

Ayak ağrısını hafifletmek için, düzenli yürüyüşler yapın, yüksek topuklu ayakkabı giymeyin, geniş burunlu ve ortopedik ayakkabılar tercih edin. Akşamları ılık bir duş yapın. Ayaklarınıza masaj yaptırın. Mutlaka bir doktora görünerek, ayak ağrısı altında olan nedenleri araştırın.

ayak4

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.