Menu

Anne rahminde bebeğin suyu neden azalır

bebeğin suyu neden azalır

Hamilelikte bebeğin anne rahminde içinde bulunduğu suya amniyon suyu denilmektedir. Bebeğin yaşama başladığı ortam bu suyun içidir. Hamilelik boyunca bebeği koruyan, besleyen amniyon sıvısı bazı durumlarda azalabilir veya artabilir. Azaldığı duruma oligohidramnos denilir.

bebeğin suyunun azalması

Amniyon sıvısı bebek için çok önemlidir. Genelde ultrason ile yapılan tahlillerde ortaya çıkar. Anne adayı suyun azaldığını anlayamaz. Amniyon sıvısı, embriyonun 3. Haftasında oluşur. Bu sıvı, fetüsün idrarından oluşmaktadır. %97-98’i su kalan kısmı ise mineral tuzlarıdır. Amniyon sıvısı tam tahlil edildiğinde ortaya, bebeğin deri hücreleri, bakteri öldüren proteinler, bebeğin derisini kaplayan beyaz salgı ve tüyler çıkmaktadır. Bebeğin kilosunun artması ile amniyon suyu fazlalaşır. 32. Haftaya gelindiğinde bu su, 1 litredir. Son haftalar olan 38. Haftadan itibaren 800 ml. olarak sabitlenir.

amniyon suyu sorunları

Amniyon suyunun az olmasına oligohidramnios denilir. Bunun nedenleri birkaç ana başlıkta toplanır. İlerleyen dönemde acil bebeğin alınmasına, erken dönemde gebeliğin sonlandırılmasına neden olabilir.

Bebeğin suyunun azalmasının sebepleri nelerdir?

Bebekte gelişim geriliği olması,

Bebeğin suyunun yani amniyon suyunun erken gelmesi,

Fetusta böbrek ve idrar yolu ile ilgili anormallikler. (Bebeğin idrarını yapmaması)

Plasentada olan anormallikler (bebeğin beslenme yetersizliği)

Kromozomal anormallikler,

Çoğul gebelikler,

Anne adayının şeker hastalığı ve hipertansiyon olması,

Anne adayında bağışıklık sistemi hastalığı olan lupus olması.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.