Anestezi nedir
Menu

Anestezi nedir

anestezi nedir

Latince bir kelime olan Anestezi, duyu manasına gelen “Estezi” kelimesinin önüne konulan olumsuzluk ifadesi” “an” eklenerek üretilmiş. Tam manası ise duyusuzluğu ifade eden ve duyuların geçici bir süre ortadan kaldırılmasıdır. Anestezi, tıbbın hemen her bölümünde farklı biçimlerde kullanılmaktadır.

epidural anestezi

Anestezi çeşitleri dendiğinde ilk akla gelen genel anestezidir. Bu uygulamada hasta tamamıyla uyutulmaktadır ve en çok kullanılan anestezi türüdür. Bölgesel anestezi uygulaması da diğer bir yöntemdir. Bu yöntemde ameliyat edilecek bölgeye anestezi verilmektedir. Sezaryen ameliyatlarında epidural ya da spinal anestezi adı verilen belden uyuşturma yöntemi uygulanmaktadır. Ameliyatın cinsine göre uygulanan anestezi ne olursa olsun, hastanın ameliyat esnasında ağrıları ve acıları ortadan kaldırılmaktadır.

anestezi

Genel anestezi herkes için uygun mudur?

Hastaların hepsi genel anestezi için uygun değildir. Normalde genel anestezi verilemeyecek bir hasta yoktur, fakat genel anestezi uygulanırsa ameliyat masasından kalkamayacak hastalar bulunmaktadır. Bundan dolayı, hastalar ameliyattan önce detaylı bir şekilde incelenirler. Bu şekilde de hastaya yapılacak anestezi şekline karar verilir. Acil durumlarda ameliyat genel anesteziyle yapılması gerekiyorsa, hasta gerekli tedbirler alınarak ameliyata alınır.

spinal anestezi

Anestezinin riskleri nelerdir?

Boğaz ağrısı, ses kısılması, kusma, bulantı, nabız sayısında düşme ya da artma sıkça görülen durumlardır. Boyun ağrısı, dudak, diş ve boğazda hasar oluşumu, sırtta ağrı, aspirasyon, sinir hasarı ve alerji gibi durumlar nadiren görülmektedir. Çok az da olsa nefes borusu, ses telleri, yemek borusu ve boyundaki omurlarda hasar durumları da olabilmektedir.




One Response
  1. sedat Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.