Andropoz nedir
Menu

Andropoz nedir

andrapoz baş

Kadınlarda menopozun bir nevi karşılığı olan andropoz, erkeklerde yaşa bağlı olarak erkeklik hormonunun azalmasıdır. Bu azalmayla birlikte, psikolojik, sosyal ve cinsel hayat etkilenir.

andrapoz1

Andropoz, menopoza benzetilse de aradaki fark, erkeklerde bir geçiş dönemi olmasıdır. Menopoz kalıcı ve belirli yaşta aniden olur, andrapoz ise uzun süre içinde gerçekleşir. Genellikle 50-55 yaşlarında başlar. Depresyon hali, içe kapanma, durgunluk, halsizlik, sinirlilik ve kaygı andropozun başlıca belirtileridir. Fiziksel olarak, kas kitlesinde azalma, yağlanma, uyku bozukluğu, sertleşme sorunları, sperm sayısı düşmesi görülür.

andropoz2

Andropoz tedavisinde, hastaya azalan testesteron için bu hormon verilmeye başlanır. Ancak uzun dönemde risk içerebildiğinden hekim kararı ile başka yöntemler denenebilir. En önemli konu andropoz yaşamamak için alınması gereken önlemlerdir.

andrapoz3

Andropoza girmemek için, egzersiz yardımıyla kilo vermek gereklidir. şeker, tuz tüketimi azaltılmalıdır. B6, B12 ve folik asit, çinko, magnezyum ve selenyum alınmalıdır. Düzenli egzersizler ile kalp ve dolaşım sistemi sağlığı korunmalıdır. Meditasyon ve yoga yapmak 40’lı yaşlarda testesteron seviyesi ölçmek gereklidir. Herhangi bir düşüklük görüldüğünde uzman bir ürolog yardımı ile erken tedaviye başlanmalıdır.

andrapoz4
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.