Menu

Amip nedir ne işe yarar amip görevi nelerdir

amip

AMİP (Biy)
Denizlerde, tatlı sularda veya nemli topraklarda yaşayan tek hücreli canlılardır. Genellikle serbest yaşarlar. Vücutları hareketsizken küremsi, hareket halinde ise sürekli değişir. Vücutlarından yalancı ayaklar çıkar. Hareketleri yalancı ayaklar yardımı ile olur.
Amiplerin sitoplazmaları ektoplaz-ma (dış plazma) ve endoplazma (iç plazma) olarak ayrılır. Bir veya daha fazla çekirdek taşıyabilir. Vücutlarında ona şekil verebilecek iskeleti yoktur. Amipler yalancı ayakları yardımı ile katı yüzeylerde kayarak hareket ederler.
Amiplerin bir kısmı kendileri tarafından salınan maddeler ile kabuk meydana getirirler, diğerlerinde ise ektoplazma çıplak kalır.
Çoğalmaları genellikle ikiye bölünme ile olur. Tomurcuklanma da görülür. Tatlı sularda yaşayan kabuklu amiplerin çoğalması tomurcuklanma iledir.
Amiplerin beslenmeleri heterotrof-tur. Avlarını yalancı ayaklarını uzatarak yakalar, vakuol içine alırlar ve orada sindirirler. Tipik zemin hayvanlarıdır. Serbest olanlarının dışında bir kısmı da parazit olarak insanlarda ya da çeşitli hayvanların barsaklarında (nadiren vücut boşluklarında) yaşarlar. Parazit olanlarda kontrakti! vakuol yoktur. Amipier bir hücrelilerin (Proto-zoa), kök bacaklılar (Rhizopoda) sınıfından olup, çıplak amipler (Gymna-möba) takımındandır.
Hastalık yapan bazı önemli amipler Entamoea coii (insanların kalın barsağında kommensam yaşar, Entamoeba histolytica insanlarda amipli dizanteri yapar.

Son 50 Yorum
 1. darbeli matkap Cevapla
 2. Furkan Cevapla
 3. süslü sena Cevapla
 4. Serhat İlgun Cevapla
 5. Hamza Kandemir Cevapla
 6. Refik Dilek Cevapla
 7. alpaslan Cevapla
 8. Bedir Arslan Cevapla
 9. bayram Cevapla
 10. dilek çabuk Cevapla
 11. guler Cevapla
 12. guler Cevapla
 13. Cano Can Saygı Cevapla
 14. onur Cevapla
 15. misafrrr Cevapla
 16. mert Cevapla
 17. misafir Cevapla
 18. amip sorusu Cevapla
 19. mertcn Cevapla
 20. tatlı cadı Cevapla
 21. ftmnr Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.