Menu

Almanya’ya gitmek için vizeye gerek kalmıyor ya bizi toptan yakacaklar yada başka fikirleri var :)

Almanya Yüksek İdare Mahkemesi Daire Başkanı Yargıç Dr. Klaus Dienelt, Almanya’nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldıracağını söyledi.

Alman Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Dr. Klaus Dienelt, “Serbest dolaşım Türkler’in 1972’de imzalanan Katma Protokol’den kaynaklanan kazanılmış hakkı. Almanya gereken yasal düzenlemeyi bu yıl sonuna kadar yaparak Türkler’e vizeyi kaldıracak. Bunu bütün AB ülkeleri yapmak zorunda. Yapmayana dava açın” dedi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) davetlisi olarak İstanbul’da bir seminer veren Almanya Yüksek İdare Mahkemesi Daire Başkanı Yargıç Dr. Klaus Dienelt, Almanya’nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldıracağını söyledi. Dr. Dienelt, Türk vatandaşlarına AB ülkeleri tarafından uygulanan vizenin anlaşmalara aykırı olduğunu belirterek AB tarafından çıkarılan Schengen düzenlemelerinin Türkiye-AB Ortaklık anlaşması ve Katma Protokol hükümleri ile Ortaklık Konseyi kararlarına aykırı olamayacağını vurguladı. Almanya’nın yıl sonunda gerekli düzenlemeleri yapacağının da müjdesini verdi.

TOBB’un düzenlediği “Türk Vatandaşlarının Avrupa’ya Seyahat Özgürlüğünün Kısıtlanması-Katma Protokolün Uygulanmaması” konulu seminere konuşmacı olarak katılan Dienelt, Vatan’ın sorularını yanıtladı.

Kazanılmış bir hak var

1973 yılında Avrupa ile Brüksel’de imzalanan Katma Protokol’de Türk vatandaşlarına tanınan serbest dolaşım hakkı, imza atan 25 ülkeyi bağladığı halde sadece 23 Kasım 2007’de İngiltere bu hakkın geçerli olduğunu resmi olarak açıkladı. Almanya’nın durumu ne?

Avrupa’da normlar hiyerarşisinde Avrupa Birliği’ni kuran sözleşmeler ışığında uluslararası anlaşmalar ve bunların ekleri birincil hukuk kaynaklarını oluşturur. Bu anlamda Türkiye’yle imzalanan Ankara Antlaşması ve Katma Protokol doğrudan uygulanması gereken birincil hukuk kaynaklarıdır. Bu hukuk kaynaklarında eski hakların korunması, yani stand-still hükmü vardır. Bu hükme göre bu anlaşmaların yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Türk vatandaşlarına seyahat ve hizmet sunma ve yerleşme konusunda yeni kısıtlamalar getirilemez. Hizmet sunanlar, sporcular, sanatçılar, bilim adamları AB’ye vizesiz girip çıkabilme hakkına sahiptirler. Hizmet sunanlar gibi hizmet alanlar da bu kapsamdadır. Burada hizmet alanlara örnek; turistler, hastalar ve öğrencilerdir. Bu hizmet almanın muhakkak bir bedel karşılığı olması gerekir. Turist kendi ülkesinde oturan ve belli bir zaman diliminde yurtdışına çıkan ve geri dönen kişidir.

Schengen ikincil nitelikte

Sorunun giderilmesi için Almanya’da olması gereken nedir?

Almanya’da uygulanması gereken yasa 1975 tarihli yabancılar yasasıdır. Bu yasa kapsamında ulusal pasaporta sahip olan kişiler Almanya’ya vizesiz olarak gelip, 3 ay kalabilme hakkına sahiptirler. Bu yasaya göre, daha sonra Almanya’da iş yeri kurmak isteyen veya yerleşmek isteyenler oturma izni almak zorundaydılar. İşte Türkler’e uygulanacak hükümlerin bunlar olması gerekir.

Peki, Schengen düzenlemesi bu kanunun ruhuna aykırı değil mi?

Evet. Şu anda yürürlükte Avrupa vize yönetmeliği ve Schengen müktesebatı var. Bu nedenle AB sınırlarından girecek olan her kişinin vize alması gerekiyor. Gerek vize yönetmeliği, gerekse Schengen Antlaşması AB’nin uluslararası anlaşmalarına nazaran ikincil niteliktedir. Sonuçta bunların Ankara Antlaşması ve Katma Protokol karşısında bir hükmü yoktur. Bu hükümsüzlük Avrupa Adalet Divanı kararlarıyla da tescil edildi. Ama ülkeler siyasi nedenlerle bu hukuki sonucu görmezden geliyorlar. Sorun buradan çıkıyor.

Çözüm için vizesiz gelin, alınmayınca gidip dava açın

Güncel çözüm öneriniz ne?

Burada yapılması gereken AB’ye üye devletlerin dış temsilciliklerinden birisine başvurarak vizesiz girme isteminde bulunmaktır. Buna büyük bir ihtimalle cevap verilmeyecektir. İkinci iş uçağa binip o ülkeye gitmek istemektir. Bu kişi büyük bir ihtimalle uçağa alınmayacaktır. O zaman ilgili devlete o ülkenin Dışişleri Bakanlığı kanalıyla dava açmak ve durumun tespitini isteyerek hak aramaktır. Söz gelimi Almanya için Berlin’de bir dava açılır. Reddedilse bile üst mahkemeye gidilirse sonuç almak mümkün olacaktır.

Örneğin 1965’te yapılan protokole göre çalışma ve oturma hakkı olmaksızın vizesiz Almanya’ya gidilebiliyordu. Bunun hükmü var mı?

Bu protokolde de maalesef değişiklik yapıldı. 1980’de Türkler için ’zaman kısıtlaması’ getirildi. Türkler’in schengen vizesi alabilecekleri açıkken buna da koşullar getirildi. Bu kısıtlamalar yönetmeliklerle geldi, ancak birincil AB yasaları ’Türkler vizesiz girebilir’ diyor. Çünkü yönetmelikler AB hukukundan üstün olamaz. Kaldı ki Schengen vizesi AB’ye dışarıdan gelecekler içindir. 1973 Protokolü’ne göre Türkler seyahat konusunda AB iç statüsünde değerlendirilir. Schengen vizesi ise iç seyahatleri düzenleyemez.

Emre ÖZTÜRK – VATAN
58 Comments
 1. Selcuk Cevapla
 2. ural Cevapla
 3. ismail Cevapla
 4. Mehmet baydar Cevapla
 5. Mehmet baydar Cevapla
 6. Bİrcan Cevapla
 7. güler Cevapla
 8. suudisoylu Cevapla
 9. serkan Cevapla
 10. SaeedDemir46@gmail.com Cevapla
 11. ömer dogan Cevapla
 12. mehmet sinan Cevapla
 13. Tayfun Cevapla
 14. Arthur Cevapla
 15. mustafa Cevapla
  • Muhammed. Cevapla
 16. Cevdet Eğit Cevapla
 17. kocas Cevapla
  • alper Cevapla
 18. birgül yılmaz Cevapla
 19. birgül yılmaz Cevapla
 20. İbrahim Cevapla
 21. RIDVAN Cevapla
 22. ali yigit Cevapla
  • murat yıldız Cevapla
 23. ALP YÜCE Cevapla
 24. Carina Cevapla
 25. Harun Cevapla
 26. .mehmet Cevapla
  • seref Cevapla
 27. Memur Cevapla
  • serkan Cevapla
 28. halil Cevapla
 29. sedat Cevapla
 30. murat Cevapla
 31. murat Cevapla
 32. murat Cevapla
 33. murat Cevapla
 34. ferhat Cevapla
 35. Şükrü Bakır Cevapla
  • hicabi Cevapla
 36. Umut Balik Cevapla
 37. nihat Cevapla
 38. nevin Cevapla
  • halil Cevapla
 39. selçuk Cevapla
 40. mehmet ata alabalık Cevapla
  • mehmet ata alabalık Cevapla
 41. esma Cevapla
 42. Şeyma Cevapla
 43. münevver Cevapla
 44. maşide Cevapla
 45. ali Cevapla
 46. hasan Cevapla
 47. alper Cevapla
 48. Bİrcan Cevapla
 49. Anonim Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.