Alışveriş tarzınız psikolojinizi yansıtıyor
Menu

Alışveriş tarzınız psikolojinizi yansıtıyor

alışveriş baş

Uzmanlar, alışveriş tarzımızın altında psikolojik nedenlerin olduğunu söylüyor. Dünyada alışveriş yapan insanlar hakkında yapılan araştırmalarda yaptığımız ve sergilediğimiz davranışların hepsi bir psikolojik nedene bağlı. İşte, alışveriş tarzınız ve psikolojiniz ;

alışveriş1

Alışverişe çıktığınızda sürekli aynı şeyi alıyorsanız özgüven eksikliğiniz var demektir. Uzmanlar bunun bir üniforma arayışı olduğunu söylüyor. Böylece kendinizi korumak ve insanlarla aranıza bir set çekmektir. Sürekli aynı kıyafetleri giyen insanlar, başkaları tarafından sürekli hatırlanma ihtiyacındadır.

alışveriş5

Renkli ve sürekli çanta almak, eksiklik, boşluk doldurma ve bir kaybın acısını onarmaya çalışmaktır. Sürekli çanta alan insanlar, annelerine çok düşkündürler ve anneleri yanlarında olmasa da onun varlığını yanlarında hissetmek için bu alışverişi yaparlar.

alışveriş2

Alışverişe çıktığınızda sürekli pahalı ve marka satın alıyorsanız, şık ve güçlü görünme arzusu vardır. Kendinizi başkalarından üstün görmek ve bunu etrafınıza ilan etmek duygusu içinizdedir. Bu tarz alışveriş yapanlarda, itibar, saygınlık ve beğeni toplama arayışı vardır. Özetle başkalarının sizin için düşünceleri çok önemlidir.

alışveriş3

Sürekli alışveriş yapıyor ve aldığınız hiçbir şeyi giymiyorsanız bu davranış altında takıntılar vardır. Boşanma, ayrılık, güçlü bir şok halinde bu takıntılar ortaya çıkar. Kendinizi teselli etmek için alışveriş yaparsınız. Bunları yaşarken salgılanan adrenalin, alışverişi körükler. Zaman içinde duygularınız yavaşladığında bu kıyafeti nasıl aldım ben bu tarz giyinmem ki diyebilirsiniz.

alışveriş4

Evde olan dolabınızda ki kıyafetleri atamıyor ve veremiyorsanız, kıyafetlerinize farklı zamanlarda bağlanmışsınız demektir. Hayatınızın bazı dönemlerinde giydikleriniz anılarınızla birleşip sizin için önemli hale gelir. Bu kıyafetleri atmak veya birine vermek, anılarınızı silmek anlamına gelebilir. Çoğu insan kazaklarını veya kıyafetlerine insan muamelesi bile yapar. Temelde tamamen takıntılara bağlı bir durumdur.
One Response
  1. Özgür Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.