Menu

Akıllı görünmenin yolları

zeki

Özel ve iş hayatımızda daha akıllı görünmek isteriz. Yapılan tartışmalarda ve fikirlerimizde beğeni almak, parmakla gösterilmek hepimizin hayalini kurduğu olaydır. Akıllı gözükmek, iş hayatından özel hayatımıza kadar bizi daha verimli ve başarılı yapar. Çevremizdeki insanlara akıllı görünmek istiyorsak işte bir kaç ipucu ;

zeki1

Akıllı görünmenin birinci kuralı az konuşmaktır. Bırakın insanlar konuşsun siz hiç bilmediğiniz bir konu içinde kaldıysanız konuşmayın ve dinleyin. Aralarla konuşmaları tastikleyin ve gülümseyin. Böylece, akıllı olduğunuzu sadece fikir beyan etmek istemediğiniz düşünülür.  İlla ki konuşmak zorunda kalırsanız, dinlediğiniz konular hakkında fikir beyan edin ve bildiğiniz kelimeleri kullanın. Bilmediğiniz ve yeni duyduğunuz hiç bir kelimeyi konuşmaya katmayın. Az ve öz şekilde cevap verin.

zeki2

Büyük yazar, düşünür ve şairlerden alıntılar öğrenin. Milyonlarca internet sitesinde yayınlanan pek çok alıntı söz ya da şiir vardır. İnternetten her gün bir tane bile öğrenseniz size inanılmaz özellik katarlar. İnsanlar, büyük yazar ve düşünürlerin alıntı sözleri ile konuşanlara bayılır ve hayranlık duyarlar. Bu sizi ortamlarda olduğunuzdan çok daha akıllı ve saygıdeğer yapar.

zeki3

Bol bol film seyredin. Seyrettiğiniz filmler hem güncel hem de klasik olsun. İnsanlar filmler hakkında yorum yapanlardan hoşlanırlar. İyi ve kötü demeden film seyredin. Kötü bir filmi kötü olarak anlatmak bile bu konuda çok önemlidir. İnsanlarla konuşurken sıkıldığınız ya da hiç bilmediğiniz bir konu konuşulurken filmler hakkında konuşabilir ve eleştiriler getirebilirsiniz. Bu sizi daha akıllı ve karizmatik yapar. Çünkü, film seyretmek popüler bir kültür olarak kabul edilir.

zeki4

İyi kitapları takip edin. Eğer okumaya fırsatınız yoksa internette yayınlanan geniş kitap özetlerini okuyun. İyi ve güncel kitapları takip etmek ve onlar hakkında fikir sahibi olamak sizi çok akıllı ve kültürlü gösterir. Üstelik, özetleri okurken belki ilginizi çeker ve kitap okumaya da başlarsınız.

zeki5

Bir grup içindeyken daha akıllı gözükmek için sorular sorun. fakat soruları bildiğiniz konulardan sorun. Sorunun cevabını alınca ona benzer başka sorular yöneltin. Böylece o topluluk sizin konuya başka açılardan bakmak istediğinizi zannedecektir. Ayrıca, hiç kimsenin bilmediği konularda bir şeyler öğrenin. örneğin. arkadaş grubunuz arkeolojiye meraklı değilse arkeoloji hakkında bir kaç konu okuyun ve öğrenin. Bir araya geldiğinizde bu konular hakkında konuşun. Hiç kimse bu konular hakkında bir şey bilmezse emin olun o topluluğun en akıllısı siz olursunuz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.