Menu

Akıl ve zeka arasındaki fark nedir

akıl ve zeka

Akıl ile zeka arasındaki fark nedir ?

Akıl ve zeka birbirine çok karıştırılan kavramlar olsa da birbirinden çok farklıdırlar. Zeka, sebep, sonuç ilişkisi, benzerlik ve farklılıkları anlamaktır. Akıl ise, zeka sayesinde sağlanan bilgilerin kullanılmasıdır.

Akıl ve zeka nedir?

Zeka, insanın düşünce, algılama, yargılama, sonuç çıkarma yeteneğidir. Hayat içinde karşılaşılan durumlar, ortamlara ve olaylara uyum sağlama, anlama, analiz etme ve bunları yaparken beş duyuyu kullanma zeka sayesinde sağlanır. Zeka doğuştan kazanılan bir özelliktir. Çevreden ve yaşanılan deneyimler ile gelişime uğramaktadır.  Akıl ise, zekayı kullanarak doğruyu ve çözümü bulabilme yetisidir. Zeka tek başına bir işe yaramamaktadır. Zekası olan bir birey, aklı sayesinde düşünme, hareket etme ve hayatını planlama yapmaktadır. Akıl mı zeka mı gereklidir veya hangisi daha üstündür derseniz. Akıldan çok zeka önemlidir. Çünkü, zeka olmadan aklınızı kullanamazsınız. Üstelik akıl, başkalarından da alınabilmektedir. Akıl insan ve hayvan arasında ki farkı da ortaya koyar. Bir hayvan, zeki olabilir fakat akıl yürütme yetisine sahip değildir. Örneğin, çok sıkıştığınızda kendinizi kurtarmak için yalan söyleyebilirsiniz. Fakat hiçbir hayvan yalan söyleyemez bu akıl yürütmekle ilgilidir. Hepimiz çoğu zaman şimdiki aklımla geriye dönebilsem der. Bu sözden de anlaşılacağı gibi akıl yaş ve deneyimler ile şekillenir ve gelişir. Kimlere akılsız deriz? Doğru ve dengeli düşünmeyen insanlara akılsız deriz. Ama zekası olmayanlarsa genelde IQ değeri düşük olan hasta kişilerdir. Zeka geriliği bir hastalıktır. Buradan yola çıkarak şunu söyleyebiliriz, akıl zekası olan insanlarda bulunur fakat, aklı kullanmak bir yetenektir. Zeka, genler ve sinir sistemi ile alakalıdır. Fakat, zekada gelişim göstermektedir.

Genel olarak hekimler zekanın 12-13 yaşına kadar hızlı geliştiğini ve hızının yavaşlayarak 20’li yaşlara kadar arttığını söylemektedir. Oysa, akıl ölünceye kadar gelişimine devam etmektedir. Bazı insanlar basit matematik sorularını bilemez fakat çok büyük eserler ortaya çıkarabilirler. Bu noktada anlamamız gereken şey, ruhsal, algı ve hafıza, tutku ve irade gibi pek çok olay zekası olan insanlarda farklılıklar gösterebilir. Akıl ise hiçbir şekilde ölçülemez. İnsanın kendi hareketlerinde ve hayatında saklıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.