Menu

Akdamar adasının acıklı hikayesi

akdamar adası efsanesi

Van Gölü’nün güneydoğusunda bulunan, 1,5 km uzunluğa ve 0,5 km genişliğe sahip olan Akdamar Adası’nın adıyla alakalı bir efsane anlatılagelmiştir. Biz de sizlere bu ada ile ilgili efsaneyi anlatmak istedik. İşte, o efsane;

akdamar

Çok eski dönemlerde Van’da bir keşiş yaşarmış ve keşişin güzel mi güzel Tamara adında bir de kızı varmış. Keşişin kızı o kadar güzelmiş ki, gören gönlünden vurgun yermiş. Vanlı genç delikanlılar Tamara’nın peşinde dolaşa dursunlar, O gönlünü yiğitler yiğidi yakışıklı bir Türk gencine kaptırmıştır. Bir süre gizlice buluşmaya devam eden aşıkların durumunu Van’da işitmeyen kalmaz. Kızın babası olan keşiş de bunu duymuş, kızını bu sevdadan vazgeçirmeye çalışsa da başarılı olamaz ve yegane çare olarak kızını Van’dan uzaklaştırmak olduğunu düşünür.

akdamar kilisesi

Van Gölü’nde bulunan Akdamar Adası’nda bir kilise yaptırarak, bundan sonraki hayatını kızıyla birlikte bu adada geçirmeye karar verir. Türk genci ile Tamara’nın aşkı o kadar güçlü ve engel tanımazmış ki, Tamara bir fenerle yerini belli eder, Türk genci de her gece yüzerek adaya çıkarmış. Sabaha kadar birlikte olduktan sonra aydınlık olmadan tekrar yüzerek kıyıya dönermiş. Belli bir süre sonra keşiş, iki aşığın buluştuklarını öğrenir ve Türk gencine bir tuzak hazırlar. Keşiş, Tamara’nın işaret fenerinin yerini değiştirir, fakat bundan ne Tamara ne de Türk genci haberdardır.

akdamar adası

Aşık genç delikanlı, her gece olduğu gibi kıyıdan suya girer ve adadaki fenerin ışığına doğru yüzmeye başlar. O gece göl dalgalı ve aşırı derecede karanlıktır. Delikanlı yüzmeye devam ettikçe sanki ışık uzaklaşmaktadır. Göldeki dalgalar iyice azmıştır ve gücü iyice tükenen delikanlı keskin kayalıklara çarparak parçalanır. Sulara gömülürken de “ Ah Tamara, Ah Tamara…” diyerek feryat eder. Bu feryatları kayalıklardan yankılanarak Tamara’ya kadar gelir. Tamara da buna dayanamaz ve kendini azgın dalgalara bırakır ve kaybolur. İki aşık genç Van Gölü’nün derinliklerinde buluşurlar. “Ah Tamara” feryatları değiştirilerek “Akdamar” ismi verilmiş ve bu isimle anılmaya başlamış.

Son 50 Yorum
 1. Irkçılık Yapmatın
 2. asiye
 3. İra Tzourou
 4. Anonim
 5. konteks
 6. Uyarlama
 7. Anonim
 8. Büşra
 9. Dila-diler@hotmail.com Büşra
 10. Sipan
 11. Kaan
 12. Anonim
 13. Serkan Van'dan
 14. arif
 15. Ali sayel
 16. yaren
 17. berika
 18. Enes Ywe
 19. Azra
 20. aslı
 21. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.