Menu

Akdamar adasının acıklı hikayesi

akdamar adası efsanesi

Van Gölü’nün güneydoğusunda bulunan, 1,5 km uzunluğa ve 0,5 km genişliğe sahip olan Akdamar Adası’nın adıyla alakalı bir efsane anlatılagelmiştir. Biz de sizlere bu ada ile ilgili efsaneyi anlatmak istedik. İşte, o efsane;

akdamar

Çok eski dönemlerde Van’da bir keşiş yaşarmış ve keşişin güzel mi güzel Tamara adında bir de kızı varmış. Keşişin kızı o kadar güzelmiş ki, gören gönlünden vurgun yermiş. Vanlı genç delikanlılar Tamara’nın peşinde dolaşa dursunlar, O gönlünü yiğitler yiğidi yakışıklı bir Türk gencine kaptırmıştır. Bir süre gizlice buluşmaya devam eden aşıkların durumunu Van’da işitmeyen kalmaz. Kızın babası olan keşiş de bunu duymuş, kızını bu sevdadan vazgeçirmeye çalışsa da başarılı olamaz ve yegane çare olarak kızını Van’dan uzaklaştırmak olduğunu düşünür.

akdamar kilisesi

Van Gölü’nde bulunan Akdamar Adası’nda bir kilise yaptırarak, bundan sonraki hayatını kızıyla birlikte bu adada geçirmeye karar verir. Türk genci ile Tamara’nın aşkı o kadar güçlü ve engel tanımazmış ki, Tamara bir fenerle yerini belli eder, Türk genci de her gece yüzerek adaya çıkarmış. Sabaha kadar birlikte olduktan sonra aydınlık olmadan tekrar yüzerek kıyıya dönermiş. Belli bir süre sonra keşiş, iki aşığın buluştuklarını öğrenir ve Türk gencine bir tuzak hazırlar. Keşiş, Tamara’nın işaret fenerinin yerini değiştirir, fakat bundan ne Tamara ne de Türk genci haberdardır.

akdamar adası

Aşık genç delikanlı, her gece olduğu gibi kıyıdan suya girer ve adadaki fenerin ışığına doğru yüzmeye başlar. O gece göl dalgalı ve aşırı derecede karanlıktır. Delikanlı yüzmeye devam ettikçe sanki ışık uzaklaşmaktadır. Göldeki dalgalar iyice azmıştır ve gücü iyice tükenen delikanlı keskin kayalıklara çarparak parçalanır. Sulara gömülürken de “ Ah Tamara, Ah Tamara…” diyerek feryat eder. Bu feryatları kayalıklardan yankılanarak Tamara’ya kadar gelir. Tamara da buna dayanamaz ve kendini azgın dalgalara bırakır ve kaybolur. İki aşık genç Van Gölü’nün derinliklerinde buluşurlar. “Ah Tamara” feryatları değiştirilerek “Akdamar” ismi verilmiş ve bu isimle anılmaya başlamış.
20 Comments
 1. asiye Cevapla
 2. İra Tzourou Cevapla
 3. Anonim Cevapla
 4. konteks Cevapla
 5. Uyarlama Cevapla
 6. Anonim Cevapla
 7. Büşra Cevapla
 8. Dila-diler@hotmail.com Büşra Cevapla
 9. Sipan Cevapla
 10. Kaan Cevapla
 11. Anonim Cevapla
 12. Serkan Van'dan Cevapla
 13. arif Cevapla
 14. Ali sayel Cevapla
 15. yaren Cevapla
 16. berika Cevapla
 17. Enes Ywe Cevapla
 18. Azra Cevapla
 19. aslı Cevapla
 20. Anonim Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.