Akaryakıtta tasarruf yapma nasıl olur akaryakıt tasarrufu nasıl daha az yakıt harcarım akar yakıt tasarrufu için 10 öneri
Menu

Akaryakıtta tasarruf yapma nasıl olur akaryakıt tasarrufu nasıl daha az yakıt harcarım akar yakıt tasarrufu için 10 öneri

Petrol fiyatlarındaki astronomik artışla birlikte akaryakıtın perakende fiyatlarının da artması sürücüleri tasarrufa yöneltti. Türkiye’deki sürücülerin yüzde 43’ünün farkında bile olmadan yakıttan tasarruf yaptığı ortaya çıktı

AKARYAKIT dağıtım şirketi Shell’in Türk sürücülerin yakıt tasarrufu konusunda alışkanlıklarını belirlemek üzere Türkiye genelinde gerçekleştirdiği ‘tüketici araştırması’ndan ilginç sonuçlar çıktı. Araştırma sonuçları Türkiye’deki sürücülerin yakıt tasarrufu konusunda bilgili olmadıklarını ortaya koysa da, sürücülerin yüzde 43’ünün uyguladıkları sürüş tarzıyla, farkında olmadan yakıttan tasarruf yaptıkları belirlendi. 19 ilde 629 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmada, yakıt tasarrufu konusunda harekete geçmek için Türk sürücülerini motive eden en önemli unsurun, yüksek yakıt fiyatları nedeniyle ekonomik nedenler olduğu saptandı.

TAMİRCİM OLMADAN ASLA

SÜRÜCÜLER
yakıttan tasarruf konusunda harekete geçmek için en fazla tamircilerinin tavsiyelerini dikkate alıyor. Sürücülerin yüzde 44’ü yakıttan tasarruf konusunda harekete geçmek için ise en fazla tamircilerinin tavsiyelerine değer veriyor. İkinci sırada ise yüzde 32 ile arkadaşlar ve aile ile pratik tecrübeye sahip sıradan insanlar yer alıyor. Otomobil derneklerinin ve bilimadamlarının tavsiyeleri ise pek etkili olmuyor. Artan fiyatlardan etkilenerek sürüş tarzını değiştirmek isteyen sürücüler tedbir olarak ise gereksiz yere araç kullanmayı bırakıyor.

EŞE DOSTA GİTMEK İÇİN…

ARAŞTIRMADA Türkiye’de otomobillerin en fazla işe gidip gelmek ve arkadaş-aile ziyareti için kullanıldığını gösterdi. Öte yandan alışverişe yönelik otomobil kullanımı diğer pazarlardaki ortalamalara göre düşük seviyede. Türkiye’deki yakıt tasarrufunda aktif olan sürücülerin bu konuda aldıkları tedbirlerin de birbirinden farklılık gösterdiği ortaya çıktı. Yakıt tasarrufu konusunda Türk sürücülerinin günü kurtarmaya yönelik kısa vadeli çözümlerden yana bir tavır sergiledikleri görüldü. Dikkat çeken bir diğer sonuç ise Türkiye’deki sürücülerin, yakıt tasarrufunu arttıran yakıtları kullanma eğiliminde olduklarının görülmesi oldu. Sürücüler, yakıt tasarrufunu arttıran yakıtları kullanma konusunda diğer ülkelerdeki sürücülerden çok daha fazla istekli.

Aylık benzin faturası 500 YTL’yi buluyor

İŞİNE gidip gelmek için özel otomobilini kullananların aylık benzin faturası kabarık. 45 litrelik depoya sahip bir otomobilin deposu yaklaşık 150 YTL’ye doluyor. Günde ortalama 50 kilometre yol yapan araç sahiplerinin bir ayda yaptığı benzin masrafı 500 YTL’yi geçiyor.

Akaryakıt tasarrufu için 10 öneri

Aracı düzgün kullanın,

Yüksek vites kullanın,

Yüksek hızlardan kaçının,

Yakıt verimliliğini artıran doğru yakıtı kullanın,

Lastiklerinizi doğru basınçta tutun,

Fazla yük taşımaktan kaçının,

Üst bagajı kaldırın,

Gereksiz rölantiden kaçının,

Doğru yağı kullanın,

Hava filtrelerini kontrol edin.

Yakıt alımı son dakikada

ARAŞTIRMADA ortaya çıkan bir diğer sonuç ise Türkiye’deki sürücülerin, yakıt alımlarını, yüzde 55 gibi yüksek bir oranla, son dakikaya ertelemeleri oldu. Diğer ülke pazarlarının aksine, depo yarı dolu olduğunda yakıt alma alışkanlığına Türkiye’de çok ender rastlandı. Türkiye’de yakıt tüketimlerini kontrol eden sürücülerin oranı da oldukça düşük çıktı. Türk sürücüleri yakıt kontrolünü yaparken yakıt tasarrufundan çok, bir depo ile kaç kilometre gidebileceğinin hesabını yapıyor. Araştırmaya katılanların 10’da 4’ünün kilometre/litre başına yakıt tüketimini bir kere bile kontrol etmediği ortaya çıktı.

STAR
3 Comments
  1. helin Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.