Ağrı kesiciler hakkında bilmediklerimiz
Menu

Ağrı kesiciler hakkında bilmediklerimiz

ağrı 2

Ağrılar, aslında vücudumuzun sinyalleridir. Çeşitli hastalıkların başlıca belirtisi ağrıdır. Fakat, bazen ağrılar kronik hale gelebilir. Bu durumlarda farklı tedavi yöntemleri uygulanır.  Ağrılar ile ilgili çalışmalar çok hızlı ilerliyor hatta son yıllarda kronik ağrılar ile ilgili cerrahi kesin çözümlerde uygulanıyor. İşte, ağrı kesiciler ilgili her şey ;

ağrı4

Ağrı kesici ağrı başlamadan önce mi yoksa sonra mı alınmalıdır? Eğer, sürekli olarak ağrı kesici kullanıyorsanız muhtemelen ağrınız şiddetlenecek ve artacaktır. Bu nedenle sürekli kullanmak yerine, ağrıyı hissettiğinizde ağrı kesici kullanılması önerilir. Özellikle, migren tip ağrılarda ağrı başlar başlamaz ağrı kesici alınması önerilir.

ağrı3

Ağrı kesici bağımlılık yaratır mı? İçeriğinde kafein, barbitürat, morfin bulunan ağrı kesiler vardır. Bu tarz içeriği olanlar bağımlılık yaratabilir. Bu nedenle doktora bunu sorun. Çünkü, bu tarz ağrı kesiciler hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Ağrı kesiciler neden tek tiptir? Genelde çoğunluk ağrı kesici tek tiptir. Fakat, bazı ağrı türleri için geliştirilen ilaçlar sadece o ağrıya iyi gelir. Bu tarz ilaçlar diğer ağrılara etki etmezler.

Ağrı kesici kullanımda kimler dikkatli olmalıdır? Hamile, emziren anneler, çocuklar ve yaşlılar ağrı kesici kullanırken dikkatli olmalıdır.

ağrı 5

Ağrılar hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Vücudun herhangi bir noktasında ağrı olması, o noktada veya başka bir yerde sorun olduğunu gösterir.  Ağrıdan korkmayın çünkü en erken belirtidir. Genelde ilerleyen kanser ve benzeri hastalıklarda ağrı hissedilmez. Bu nedenle ağrıyan noktalardan asla korkmayın. Ağrıların türleri vardır ve hastalık teşhisi için ağrı türünü iyi anlamaya çalışın. Yanma, batma, elektriklenme vs. Her ağrı, ağrı kesici ile geçmez mutlaka doktordan bir tedavi programı alınmalıdır. Ağrınız olduğunda mutlaka hekime danışın ve korkmayın.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.