40 yaş üstü kadınların dikkat etmesi gerekenler
Menu

40 yaş üstü kadınların dikkat etmesi gerekenler

40 yaş üzeri kadınlarda sağlık

40 yaş üzeri kadınlarda, hormonal denge ve vücut fizyolojisi değişir. Böylelikle, sağlık açısından riskli bir dönem başlar. Bu dönem içinde beslenme ve yaşam tarzında yapılan değişiklikler, pek çok hastalığın önüne geçer. İşte, 40 yaş üzeri kadınların dikkat etmesi gerekenler;

40 yaş üzeri kadınlarda yapılması gereken testler

40 yaş üzerinde yüksek tansiyon, obezite, sigara ve alkol kullanımı, hareketsiz bir yaşam tarzı, stres ve menopoz hastalıkların oluşmasında başlıca faktörlerdir. Alınacak bazı önlemler çeşitli hastalıkları tetiklemeyecek ve yaşam süresini uzatacaktır.

Sigara ve alkol tüketimine son verilmelidir. Alkol, sindirim enzimlerini bozar, karaciğer ve beyinde sinir hücrelerinde hasar yaratır. Sigara kullanımı ile kalp ve damar sağlığı zarar görür. Akciğer, rahim ağzı, yemek borusu, pankreas, meme ve böbrek, kan kanserleri tetiklenir.

Meme kanseri riski nedeni ile, düzenli meme kontrolü yapılmalıdır. 40 yaş üzeri kadınlarda meme kanseri riski hızla artar. Meme kanseri ilerleyen evresinde teşhis edilirse tedavisi zor bir kanser türüdür. Bu nedenle her kadın, kendi memesini elle muayene etmeyi öğrenmelidir. Elle meme kontrolü yapmak, düzenli mamografi çektirmek ve kontrolden geçmek gereklidir.

40 yaş üzerinde en önemli konu doğru beslenmektir. Düzenli su içmek, toksinlerin atılması için gereklidir. Tuz, yağ, şeker ve karbonhidratların tüketimini mümkün olduğunca azaltmak ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Günlük, rahat yapılabilecek düzenli yürüyüşler ve spor hayatınızı dengeye sokacaktır. Fazla kilolardan kurtulmak, obezite ile ilgili yaşanacak olan metabolik hastalıkların önüne geçer.

40 yaş sonrası kadınların belirli hastalıklar başlamadan erken tanı koyulabilecek belirli testlerden düzenli geçmesi önemlidir. Rahim ağzı kanseri, smear testleri veya bağırsak kanseri dışkı ve kan testleri, kolonoskopi bu nedenle en önemli testlerdir.

Osteoporoz, kemik erimesidir. Kemik erimesi nedeni ile kolay kırıklar ve yürümede, yaşamda zorluk oluşur. Düzenli yapılan spor, yürüyüş, kalsiyum takviyeleri, kemik erimesinden kurtulmak için önerilir. Menopoza giren kadınlara verilen östrojen takviyeleri, sigara, alkol ve kahve tüketimin sınırlanması mutlaka yapılması gerekenlerdir.

40 yaş üzeri kadınlarda Alzheimer riski hızla artar. Bu nedenle, tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Düzenli olarak bulmaca çözülmeli, kitap okumak yeni bir şeyler öğrenmek hafızayı güçlü kılar.
2 Comments
  1. perihan ÇERİ Cevapla
  2. perihan ÇERİ Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.