Menu

Mantar zehirlenmesi ve tedavisi, belirtileri

mantar

Mantar besin değerleri ve tadı nedeni ile çok sevilen bir bitkidir. Fakat, her mantar türü yenilmez, bazı mantarlar ciddi manada zehirlidir. Genelde çayırlarda yetişen mantarlardan uzak durmakta fayda vardır. Bugün pek çok mantar zehirlenmesi ölüm ile sonuçlanmaktadır. Mantar zehirlenmesi ve belirtileri nelerdir?

mantar zehirlenmesi

Ülkemizde çok fazla mantar zehirlenmesi yaşanmaktadır. Çünkü, zehirli pek çok mantarımız vardır. Pek çok insan mantarı suda bekletip kaynatır oysa bu işlemler mantarın zehrinin atılmasına hiç faydalı değildir. Mümkün olduğunca, çayırlık alanlardan toplanan mantarlardan uzak durulmalı ve kültür mantarları tercih edilmelidir.

Mantar zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Genelde mantar zehirlenmesi mantarın yenilmesinden 1-2 saat sonra belirti vermeye başlar. Şiddetli kramp şeklinde karın ağrıları, bulantı, kusma, susama, vücutta soğuma başlıca belirtilerdir. Bazı mantarlarda bu etki yaklaşık 12 saat sonra bile başlayabiliyor. Bu durumda ilk önce el ve ayaklarım şiddetli üşümesi başlıca belirti kabul edilmelidir.  Mantarın pazarlardan satın alınmasındansa, marketlerden alınması önerilir. Çünkü, marketlerde satılan mantarlar sıkı bir denetimden geçerler. Bu nedenle, sağlığımıza zarar vermezler.

Mantar zehirlenmesi tedavisi

Mantar zehirlenmesinde en önemli konu, hastanın hemen kusturulmasıdır. Kaybedilen sıvılar yerine koyulmalı ve elektrolit dengesi kurulmalıdır. Mantarların çeşitlerine göre zehirleri farklı olduğundan her mantar tipine farklı bir tedavi uygulanır. Mantar zehirlenmesinde ölüm oranları yüksek olduğundan erken tedaviye başlamak çok önemlidir. Mide hemen temizlenmeli ve tedavi başlamalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.