Menu

Zührevi Hastalığı Nedir ?


Zührevi kelimesinin kökeni nereden gelir?

Zührevi; mitoloji biliminde hem aşkı hem de müziği temsil etmektedir. Divan edebiyatımıza bakıldığında Zühre olarak isimlendirilen bir yıldızın bulunduğu ve bu yıldızın geçmiş astronomi bilgilerine göre 3 gökte yer aldığı belirtilmektedir. Arap dilindeki karşılığı Venüs olan bu kelime, Yunan mitolojisi için de dişiliği simgelediği için Arap etkisi altında kalmış olan kültürlerle aynı etkiden bahsedilebilmesi mümkündür.

Zührevi hastalık nedir?

Tam olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar manasına gelmektedir. İngilizce ifade şekli Sexually Transmitted Diseases (kısaltması STD şeklindedir) olan cinsel hastalıklar, erkekler de kadınlar da çoğu kez rastlanan hastalıklar arasında yer almaktadır.


zuhrevi-hastalik-belirtileri


Bu hastalıklar cinsel ilişki içerisinde bulunan bireylerin birbirlerine menisinden, vajinal sıvısından, kan vb. diğer vücut salgılarından bulaşarak ortaya çıkan hastalık gruplarıdır ve günümüzde elli çeşitten fazla cinsel yolla bulaşan hastalık çeşidi bulunmaktadır.

Zührevi hastalıklar toplumda sağlık sorunu dışında ciddi bir sosyal sorun olarak da yer almaktadır. Çünkü genelde bu tip hastalıklara yakalanan kişiler cinsel ilişkilerinde son derece umursamaz davranarak hem kendi cinsel sağlıklarını hem de partnerlerinin cinsel sağlığını tehlikeye atmaktadır.


zuhrevi-hastalik-nedenleri


Cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi yapıldıktan sonra gereken bilinçli hareketlerin artık gösterilmesi gerekmekte; tedavi sürecinde sadece hastalığın teşhis edildiği taraf değil, çoğu zaman çiftler olarak tedavi sürecine devam etmek gerekmektedir.

Zührevi hastalıkların belirtileri nelerdir?

İdrar yollarında idrar salınımı esnasında hissedilen ağrı, yanma ve kaşıntı durumları

Çok sık tuvalete çıkma isteği

Vajinada kötü kokuya sahip akıntıların olmaya başlaması

Erkeklerde penisten gelen sarı ya da beyaz renkli ve koyu kıvamlı akıntı


zuhrevi-hastalik-incelemesi


Kadınların regl dönemlerinin dışında kan akıntılarının gelmesi

Cinsel organlarda yara, su kesecikleri ve siğillerin görülmesi

Büyük tuvalet yapmaya çalışılırken hissedilen acı ve yanma

Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşama


zuhrevi-hastaliklardan-nasil-korunulur


Zührevi hastalıklara ne neden olur?

  • Çok eşli yaşanan cinsel yaşam
  • Damar içine ilaç enjekte edilen hastalık durumlarında temiz enjektörler kullanmama
  • Çok erken yaşta cinsel aktiviteye başlanması
  • Çok fazla cinsel deneyim edinilmesi
  • Kan ürünleri nakli operasyonu geçirilmesi

zuhrevi-hastalik-bicimleri


Zührevi hastalıklar nasıl bulaşır?

Bahsedilen cinsel yolla bulaşmakta olan hastalıklar, genel olarak virüslerin ve bakterilerin etkisiyle metabolizmada oluşmaktadır. Bahsedilen virüsler ve bakteriler, özellikle vücutta hem nemli hem de sıcak olan bölgeleri tercih etmektedirler. Çünkü bu tip virüslerin en rahat yaşamlarını sürdürebilecekleri ve üreyerek git gide çoğalabilecekleri ortamlar bunlardır.

Çiftlerin cinsel ilişkiye girmeleri esnasında, çiftlerden birinin cinsel organ bölgesinde bulunan bu virüsler ve bakteriler; ilişki sırasında ortaya çıkan vücut sıvıları sayesinde çiftler arasında alışveriş şekline dönüşerek virüs sahibinden diğer partnere geçebilmektedir. Bahsedilen mikroplar sadece cinsel ilişki esnasında ortaya çıkan sıvılarla değil, bireylerin kan verme ya da kan alma vb. işlemleri yaptırırken de kendisine bulaşabilecek durumların arasında yer almaktadır.


zuhrevi-hastalik-cesitleri


Bazı kişilerden mikrop kapmış bulunan enjektörlerin kontrolsüzce başka kişilerin üzerinde de kullanılması durumunda otomatikman bu virüsler ve bakteriler enjektörün kullanıldığı diğer kişiye de bulaşmaktadır. Bu durumlar dışında çok nadir görülse de bazı durumlarda virüs sahibi anneden doğum esnasında çocuğuna da bu virüslerin geçtiği görülmüştür. Doğum esnasından sonra bebeğin emzirilmesiyle de bu mikropların bulaşabilme risklerinin bulunduğu söylenebilir.


zuuhrevi-hastalik-olusumu


Zührevi hastalıkların türleri nelerdir?

Bel soğukluğu hastalığı (bir diğer adı Gonore’dir)

Trikomoniasis hastalığı

Bel soğukluğu olmayan akıntı hastalığı


zuhrevi-hastaliklarin-tanisi


Yumuşak şankır hastalığı

Genital bölge uçuğu hastalığı

AIDS hastalığı

Hepatit hastalığı


zuhrevi-hastalik-nedenleri


Frengi hastalığı

Genital herpes hastalığı

İnsan papiloma virüsü hastalığı


zuhrevi-hastaliklara-neden-olan-faktorler


Vajinit hastalığı

Giardia enfeksiyonu hastalığı

Kasık biti oluşumu

Salpenjit hastalığı
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.