Menu

Zirkonyum diş nedir ve özellikleri


zirkonyum diş

İnsanın günlük hayatında en çok dikkat etmesi gereken konuların başında diş ve diş sağlığı gelmektedir. Diş sağlığına veya diş bakımına verilen önemin nedenlerinden biri olarak, kişinin dişleriyle ilgili duyduğu estetik kaygıları gösterebiliriz. Bundan dolayı da insanlar dişlerini yaptırmak konusunda farklı tercihler yapmaktadırlar. Bunlardan biri de estetik kaygılar ile direkt olarak ilintili olan zirkonyum diştir.

Zirkonyum diş, beyaz renkli bir metal üzerine porselen kaplama uygulaması yapılan dişlerdir. Son dönemlerde zirkonyum diş kaplaması, pürüzsüz bir görünüm kazandırması nedeniyle oldukça popüler bir noktaya gelmiştir. Kullanılan porselen Zirkomyum adı verilen bir metalin üzerine kaplanmaktadır. Bu metalin en önemli özelliği, doğal dişlerle uyum sağlamasına imkan veren ışığı geçiren bir yapıda olmasıdır. Zirkonyum, diş hekimliğinde başka şekillerde ve uygulamalarda da kullanılan bir metaldir.

Zirkonyum, köprü ve diş kaplama yapımında öncelikli tercih edilen bir elementtir. Doğal dişlerle sağladığı uyum sebebiyle diş yaptırmak isteyenler tarafından çok daha fazla talep görmektedir. Oldukça sağlam bir metal olan zirkonyum, üzerine kaplanan porselene de yüksek dayanıklılık kazandırmaktadır. İnsan sağlığı açısından herhangi bir zararı bulunmayan zirkonyum, diğer metallere nazaran çok daha estetik olduğundan dolayı öne çıkmaktadır.

zirkonyum diş nasıl yapılır

Zirkonyum doğal beyaz bir renktedir ve üzerine kaplanan porselen ile zirkonyum arasında opak kullanılmamaktadır. Bundan dolayı da zirkonyum dişler ışığın da etkisiyle doğal dişlere oldukça çok benzemektedir. Sağlık yönünden bir sakıncası olmayan zirkonyumun alerjik bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Bundan dolayı da zirkonyum dişler diş etiyle de uyum içindedir. Zirkomyum dışında kullanılan diğer metallerden yapılan dişler, zamanla gri bir renk almaktadır. Bu metalin renginde zamana bağlı olarak gelişen herhangi bir renk değişimi de söz konusu değildir. Uzun yıllar sorunsuzca kullanılma özelliğine sahip olan zirkonyum dişler, besinlerin çiğnenmesinde de herhangi bir olumsuzluğu yoktur. Zirkonyum, dişlerin arkasında yer alan azı dişleri yapımında da kullanılabilmektedir, çünkü oldukça sağlam bir metaldir. CAD-CAM denen bilgisayar destekli cihazlar tarafından üretilen zirkonyum dişler sıfıra yakın hata payı ile üretilmektedir.

Zaman içinde zirkonyum dişin bağlı olduğu yerdeki diş etinde çekilme olmakta, ancak dişin alt kısmında hiçbir siyahlık söz konusu olmamaktadır. Diş kesimi sırasında, zirkonyum oluşturulan basamağa yerleştirilir ve bu da dişin diş etine baskı yapmamasını sağlamaktadır.

Zirkonyum Kaplama Avantajları

-Rengi beyazdır, bu yüzden geleneksel metal alaşım altyapılı porselen dişlerde olan siyah metalin yansıması olmaz.

-Işık geçirgenliği vardır, özellikle ön dişlerde gülümseme sırasında en ideal estetiği yakalamak için zirkonyumun bu özelliğinden faydalanılır. Estetik diş kaplaması için en önemli kriterlerden birisi budur.

– Üzerine gelen çiğneme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir. Bu özelliği sayesinde arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir.

– Biyolojik uyumluluğu sayesinde alerji yapmaz. Toplumda bazı insanların metale karşı alerjisi vardır. Bu kişiler diş kaplaması yaptırmak istediği zaman zirkonyum kaplama yaptırması gereklidir. Aksi halde diş etlerinde iltihap, diş eti çekilmesi, diş etlerinde

kanama, diş eti şişliği, kızarıklık vb. gibi birçok diş ve diş eti rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.

– Diğer kaplamalara göre zirkonyum kaplama, ısı iletkenlik özelliği düşük olduğu için, ısıyı daha iletir. Böylece ağız içinde sıcak ve soğuktan etkilenmezler, dişte hassasiyete neden olmazlar.

-Her renkte dişe uygulanabilir. Rengi çok koyu olan bir diş, zirkonyum kaplama ile istenilen renkte kaplanabilir. Dişin asıl rengi zirkonyum kaplama rengini etkilemez. Uzun yıllar sonra bile zirkonyum diş kaplamasının rengi değişmez.

-Zirkonyum dişlerin ekstra bir bakımı yoktur. Düzenli diş fırçalama ve iyi bir ağız hijyeni yeterlidir.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları:

1-Zirkonyum diş kaplama estetik yapısı ile doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça güçtür.

Zirkonyum diş kaplama’nın ışık geçirgenliği vardır. Metal porselen gibi koyu renk yansıma yapmazlar.

3-Metal destekli porselen diş kaplamalarında özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşında oluşan opak görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz.

4-Zirkonyum diş kaplama alerjik resksiyon yapmayan bir malzemedir.

5-Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez.

6-Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti kenarında porselenin altındaki metalin renginden dolayı gri bazen mor renkte bir hat oluşur. Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında böyle bir sorun görülmez.

7-Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan zirkonyum diş kaplamalarda soğuk sıcak hassasiyeti minimum olacaktır.

8-Zirkonyum porselenler yeterli çiğneme direncine sahiptirler.

Zirkonyum diş kaplamalar arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar.

9-Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir.

10-Zirkonyum diş kaplama ağızda metalik tat vermez.

11-Zirkonyum diş kaplama diş eti kenarlarındaki koyu renklenmeye neden olmazlar.

12-Zirkonyum porselen diş kaplamalar daha estetik ve doğal dişe yakın görüntü verirler.

13-Dişeti dostu olan zirkonyum vucutta ve diş etinde allerjik reaksiyon oluşturmaması.

14-Cad cam sistem ile tam diş üzrine uyumlu mükemmel zirkonyum diş kaplamalar yapılabilir.

Zirkonyum diş kaplama estetik özelliklerinin yanında allerji yapmadığı için de çok tercih edilen diş kaplaması olmuştur.

Zirkonyum diş kaplama yapımında kullanılan bloklar pahalı olmasına rağmen estetik ve dayanıklı olduklarından uzun yıllar bozulmadan size hizmet edebilecekler.
Son 50 Yorum
  1. Seza Yaliz
  2. Tuğba nur
  3. Sertaç Kızılkaya
  4. esdent
  5. isik pamir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.