Menu

Zeka Geliştirmenin Yolları


Zeka geliştirme teknikleri nelerdir?

Zeka dediğimiz olay, yaşantımız süresince olayları kayıt altına almamız ve bu kaydettiklerimizi değerlendirmemiz sürecinde zihnin ne kadar başarılı bir iş çıkardığı ve gerekenleri ne kadar öğrenebildiği süreciyle alakalı bir durumdur. Çünkü insanoğlu sahip olduğu zeka sayesinde bebekliğinden itibaren bir şeyler öğrenmeye başlamış, her geçen gün öğrendiklerine temel şeyler katarak hayatını idame ettirebilir hale gelmiştir. Normalde zekanın doğuştan gelen ve gençlik çağlarına kadar geliştirilebilen bir olgu olduğu düşünülse de, aslında bilim insanlarının konuyla ilgili yaptıkları araştırmalar neticesinde zekanın olaylara yaklaşım ve düşünce yetkisinin ne kadar çok geliştirildiğiyle alakası bulunduğu olgusu ortaya çıkartılmıştır.

Zekamızı dikkat edeceğimiz bir kaç durum neticesinde daha kolay öğrenme noktasına taşıyabilmemiz, öğrendiklerimizi unutmayacak şekilde hafızamıza taşıyacağımız, sorunları daha aktif bir şekilde çözebilmemiz mümkündür. Zeka geliştirme teknikleri açısından önerilen ve dikkat edilmesi gereken durumlar kısaca şu şekilde özetlenebilir;

zeka-gelistirme-1

Uyku sürecini verimli geçirmek : Çok uyumak beyni uyuşukluğa alıştırdığı için normalde sadece yetişkin insanlara yetebilecek saat aralıklarında uyumak zeka gelişimi için geçerli bir nedendir. İyi bir gece uykusu çekmek ve 8 saatlik bir uyku süreci geçirmek yeterli olmaktadır.

Yürüyüş yapmayı ihmal etmemek : Vücudun zinde ve aktif bir yapıda olması otomatikman zekamızı da dinç tutarak aktif bir zekaya sahip olmamıza yardımcı olur. İsteğe göre yapılabilecek spor egzersizlerinin yanında, herkes için geçerli olan haftada en az 3 gün 30 dakikalık yürüyüşlerin zeka gücünü en az %15’lik bir oranla arttırdığı belirlenmiştir.

Müzik dinlemek : “Müzik, ruhun gıdasıdır.” mottosunun yanında müziğin zeka gelişimi için de oldukça önemli bir durumda olduğunu unutmamak gereklidir. Müzik konusuna ilgili ve müzik alanında başarılı olan öğrencilerin hem sayısal derslerde başarılı oldukları hem de müzikle alakası olmayan yaşıtlarından daha yüksek zekaya sahip olduğu belirlenmiştir. Tabi bu gelişim arabesk müzikle ya da popüler kültür müzikleriyle değil, klasik müzik dinlenerek sağlanmaktadır.

Hafıza oyunları oynamak : Hafızayı güçlendirici ve zeka gerektiren oyunlarla uğraşmak ve bu tip oyunlara zaman ayırmak, zekanın güçlendirilebilmesi için önemli adımlardandır. Örnek verilecek olursa; iskambil destesinde bulunan 52 adet kartın her birini kafanızdan bir karakterle eşleştirip, oldukça kalabalık bir hikaye akışı yaratmanız ve her bir karakterle alakalı bir hikaye oluşturmanız zeka gelişiminiz açısından oldukça pratik bir davranış olacaktır.

Bir hobi edinmek : Herhangi bir alandan kendisine hobi olarak edindiği bir uğraşı olan kişilerin, hem zekalarını geliştirmelerinin yanında hem de Alzheimer gibi hastalıklardan oldukça uzak riskte kalabildikleri belirlenmiştir.

Konsantrasyonu güçlendirmek : Konsantrasyon arttırıcı egzersizlerle ilgilenmek, zekanızı daha dinç tutmaya yarayan en önemli faktörlerdendir. Çünkü konsantrasyon bozukluğu olan çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde uğraşılan ve öğrenilmeye çalışılan durum her ne ise konsantrasyon eksikliğinden dolayı zor durumda kalınabilmektedir.

zeka-gelistirme-3

Beyin geliştirme egzersizleri nelerdir?

Ters el alıştırması : Normalde kullandığınız elinizin tam tersi elinizle günlük rutininizdeki herhangi bir işi halletmeye çalışmanız, beyninizin tembellik ettiği konularda uyanışa geçmesine ve zekanızı geliştirerek sadece beyninizin bir tarafını değil her iki tarafını da kullanmanıza yardımcı olmaktadır.

Harf alıştırması : Bunun için öncelikle bir fosforlu kaleme ve bir gazeteye / kitaba ihtiyacınız olmaktadır. Önünüze alacağınız uzun bir metni okumaya başlayarak hem zeka hem de konsantrasyon gelişimi için okuduğunuz metindeki kelimelerde, yan yana olan sesli veya sessiz harflerin üzerini çizin. Mesela okurken karşınıza “saat” kelimesi veya “sessiz” kelimesi çıkarsa yan yana gelen harfleri çizerek okumaya devam etmelisiniz.

Çocuk oyunu alıştırması : Tıpkı daha hayatı yeni öğrenen küçük bir çocuk gibi, uyandığınız andan gece uyuyacağınız ana kadar her bir duyunuzu açık tutun. Etrafınızı normalden daha detaylı inceleyin, koklayın, okuyun, dokunun, sokaktaki sesleri, etrafınızdaki kişileri çok daha dikkatli dinleyin. Keşfedeceğiniz her bir şey zekanıza ve konsantrasyonunuza katacağınız bir ilmek olacaktır. Çünkü zaten bir insan duyu organlarını ne kadar çok kullanırsa, zekası ve hafızası o kadar canlı kalabilmektedir.

Yürüyüş alıştırması : Bahsedilen yürüyüş, normal bir yürüyüş şekli değildir. Bu daha çok beyin geliştirici bir egzersiz olarak yapılmaktadır. Yani bu yürüyüş egzersizine göre, askerlerin yaptıkları gibi yerinizde sayarak yürümeye başlayın. Yerinizde attığınız her adımınızda, öncelikle adım atmadığınız diğer taraftaki elinizde dizinize dokunup ardından da esas adımınızı attığınız tarafınızdaki elinizle dizinize dokunmanız yeterli olacaktır. Örneğin, ilk adımınızı sol bacağınızla atıp bacağınızı kaldırdığınızda, önce dizinize sağ elinizle dokunup ardından sol elinizi de kullanmanız yeterli olacaktır. Bu hareket sayesinde beyninizin iki tarafı da çalışacağı için zekanız için oldukça etkili bir egzersiz olacaktır.

zeka-gelistirme-5

Beyni geliştiren yiyecekler hangileridir?

Kırmızı lahana : İçeriğinde bulunan polifenol maddesi sayesinde hem Alzheimer hastalığından korumakta, hem beyinde görülebilecek hasarları en aza indirmekte hem de hafızanın uzun süreli kısmını arttırmakta oldukça etkili bir üründür.

Yumurta : İçeriğindeki A vitamini, B vitamini, B12 vitamini ve D vitaminlerinin hepsi zeka ve hafızaya olumlu etkiler yaratacak vitaminlerdir. Ayrıca yine içinde bulundan tirozin enzimi sayesinde de beynin sinyal alma ve gönderme işlemlerine katkıda bulunmaktadır.

Brokoli : İçerdiği K vitamini neticesinde öğrenme fonksiyonlarını arttıran brokoli, beynin daha üçlü yapıda olmasını sağlamakta ve zekayı geliştirmektedir.

Ispanak : Bulundurduğu A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini sayesinde hem öğrenmemizi hem de dikkatimizi toplamamızı kolaylaştırmaktadır.

Süt ürünleri ve süt : Özellikle hafızayı güçlendirmek, bilgi kaydedilmesi ve bilgi gönderimi gibi işlemlerde beyin zarında olması gereken esnekliği sağlamaktadır. Ayrıca beynin gelişimine katkıda bulunan protein ve yağlar da bahsi geçen bu ürünlerde bol miktarda bulunmaktadır.

Balık : Yağlı olan balıkların içerisinde hafızayı güçlendirme etkisi bulunan Omega-3 bol miktarda bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü güçlü bir zeka için de yağlı balıklardan bol bol tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Tahıl ürünleri : Yulaf, buğday, esmer ekmek, darı, kepekli pirinç vb. tahıl ürünlerinin içerisinde bol miktarda folik asit, B6 vitamini ve B12 vitamini bulunmaktadır. Bu içerikler beyinde kan akışını düzenlemekte, konsantrasyonu arttırmakta ve hafızayı güçlendirmektedir. Bu nedenden ötürü de iyi bir zeka için tahıl ürünlerinin tüketimi ihmal edilmemelidir.

Su : Eğer beyin ihtiyacı olan suyu alamazsa, kortizol denilen bir hormon salgılamaya başlamakta ve vücutta bu hormonun fazlalaşması hafızanın daha az çalışabilmesine neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü hem beynimizin su ihtiyacı için hem de vücudumuzun genel su ihtiyacı için mutlaka günde en az 8 bardak su içmemiz gerekmektedir.

zeka-calistirma-7

Beyin geliştirme ilaçları hangileridir?

“FN 146” isimli ilaç : Zekanın geliştirilmesi konusunda en bilindik ilaçlardan biri olan FN 146; hem odaklanma sorunu yaşayanlara, dikkat eksikliği bulunanlara ve konsantrasyon problemleri bulunanlara sıklıkla önerilmektedir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde tüm bu bahsettiğimiz sorunların üstesinden gelmek için etkili bir ilaç olduğu kabul edilmektedir. Bu ilacı kullanmaya başlayan kişilerin beyin yapılarında elektrik sinyalleri oluşmaya başlamakta ve bu sinyaller beyindeki hücreleri koruma altına alarak zekanın korunmasını ve beynin daha iyi geliştirilmesini sağlamaktadır.

“NZT-48” isimli ilaç : Bitkisel özlerden oluşan bu ilaç, aynı zamanda da çok iyi bir vitamin deposudur. Bu özellikleri kendisini ilaç piyasasında beyinle alakalı satılan ürünler içerisinde gerçekten ismi bilinen ve aranan bir ürün haline getirmiştir. Herkesin günlük rutininde yaşayabileceği unutkanlık, halsizlik, stres, gerginlikten dolayı oluşan özgüven problemlerini çözmede bir numara olan NZT-48, içeriğindeki multi vitaminlerle de zeka gelişimine ekstradan katkıda bulunmaktadır.

“Modafinil” isimli ilaç : Modafinil ve aynı içeriğe sahip olan ilaçlar, beynimizi 90 saat gibi bir süreç boyunca uyanık tutma imkanına sahiptir. Bu sayede de beyin sürekli aktif olarak çalıştığı için zeka gelişimi de aynı aktiflikle devam etmektedir. Bu ilaç beynin içerisinde bölgeden bölgeye bilgi ve veri aktarılmasını sağlayan kimyasalları arttırdığı için zeka durumu da buradan nasibini almaktadır.

Önemli Uyarı ;

Bahsi geçen bu ilaçlar sadece doktor onayıyla ve kontrol içerisinde kullanılabilecek ilaçlardır. Bu sebepten ötürü, yazımızda ismi geçen ilaçları ASLA bireysel isteğinize göre kullanmamanız, benzer şikayetleriniz varsa bir doktor kontrolüne giderek kendisinin uygun bulduğu ilaçları kullanmaya  başlamanız önerilmektedir.
Son 50 Yorum
 1. melik
 2. Ahmet Emin
  • melik
 3. YAĞMUR
 4. halil ibrahim
 5. sona ibrahimova
 6. Hilal
 7. Selçuk Güler
 8. Ömer Şeşen
 9. Anonim
 10. Selçuk Seçkin
 11. Cem Taşdelen
 12. Gülten Latifoğlu
 13. Bulent S Tasman
 14. Gönül Dostlari Mekani

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.