Menu

Zehirlenince yoğurt yenmezmiş..


zehirlenme-vakalari

Acil durumlarda doğru yapıldığı zannedilen yanlışlar

Bugüne kadar halk arasında bazen büyüklerimizin bizlere söyledikleri şekilde nesilden nesile devam edilen hareketler, bazen de öyle olduğuna bir şekilde inanılmış ve sürekli uygulanmaya devam edilen, doğruluğunu ispatlamaya gerek duyulmayan durumlar mevcuttur. Örnek verecek olursak; kapalı bir alanda (bina gibi) çıkan yangınlarda, dumanların arasında kalan kişileri bulundukları yerlerden çıkarttıktan sonra hemen yoğurt yedirmek, böcek ya da yılan gibi hayvanların soktukları yerdeki kanı ağızla emerek çıkarma veya üzerine kaynar bir şey dökülüp yanan kişilerin yanan bölgelerine diş macunu sürmek gibi durumlar bu tip inanışlara örnek niteliğindedir.

Ancak bu acil müdahale şekillerinin yüzde doksanının herhangi bir geçerliliği olmadığı belirtilmiştir. Hatta ve hatta geçerliliği ve faydası olmayan acil müdahale hareketlerinin kişinin başına gelen sıkıntıyı daha da arttırabilme ihtimali vardır. Bu sebepten ötürü acil müdahale için mutlaka işin esas doğru yolu öğrenilmeli, halk arasında uygulanan kulaktan dolma bilgilere göre hareket edilmemelidir.

Acil müdahale nasıl yapılmalıdır?

Acil bir müdahalenin yapılması gereken durumlar söz konusu olduğunda, her şeyden önce çok çok acil bir şekilde yapılması gereken en doğru müdahaleye karar verilmesi gerekmektedir. Bunun için de kişilerin mümkün oldukça ilkyardım konusunda farklı dallarda müdahalenin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir. Hal böyle olunca hem kaza sonrası acil müdahale, hem zehirlenme sonrası acil müdahale, hem yüksekten düşme sonrası müdahale vb. konularda ilk müdahalenin nasıl yapılması gerektiği hakkında vatandaşların mutlaka temel adımları öğrenmesi gerekmektedir.

Burada yanlış yapılan müdahalelere ilk olarak yanıklara diş macunu sürülmesi gerektiğine dair inanıştır. Aslında bu uygulama, bölgenin hemen iltihaplanabilip dış etmenlere açık hale gelmesinden ötürü mikrop kapmaması adına uygulanan bir yöntemdir ancak bu durumun bir geçerliliği olmadığı için oldukça gereksiz ve zararlı olabilmektedir. Diş macunu sürüldükten sonra bölge oldukça oksijenden mahrum kalacağı için kabuk bağlaması ve iyileşmesi oldukça gecikmektedir.

 

Bunun dışında yazımızın başlığını da oluşturan dumandan zehirlenen kişilere yoğurt yedirilmesinin de aslında bir anlamı yoktur. Bu tip bir önlem alınması yerine zehirlenme ihtimali bulunan kişinin bir an önce açık bir alana çıkarılarak iyi bir şekilde nefes alıp vermesi sağlanmalıdır. Son olarak da kimyasal maddeler yüzünden yaşanan zehirlenmelerde de hastaya yine kusturma veya yoğurt yedirilmesi yönünde acil yardım yapılmasının yerine azar miktarlarda su içmesinin sağlanması gerektiği bilinmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. uffuff

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.