Menu

Zatürre Nedir ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


Zatürree nedir?
Ciğerin hava torbalarında ve hava borucuklarında meydana gelen, çok kez akut olan bir enfeksiyondur.

Hangi türlerde zatürree vardır?
Bunlar genellikle nedenleri yönünden sınıflandırılmaktadır. Yani bakteriden mi, virüslerden mi, mantarlardan mı veya başka mikroplardan mı ileri geldiği gözönünde tutularak sınıflandırılmaktadır.

Akciğer lopu zatürreesi nedir ve bronş zatürreesinden nasıl ayırdedilir?
Akciğer lopu zatürreesi bir lopun veya birden fazla lopun tamamen iltihaplanmasından ileri gelmektedir. Aniden gelen belirli bir hastalık olup başlangıçtaki ilk belirtileri üşümek ve nöbettir. Bronş zatürreesi ise küçük bronş borularının etrafını saran ciğer dokuların bazı küçük kısımlarının iltihaplanmasıdır. Bu tür zatürree lop tipinden daha yavaş olarak gelişir ve genellikle bronşitin, gripin ve eflüanza’nm bir komplikasyonu olarak tezahür eder.

Günümüzde en çok rastlanan zatürree tipi hangisidir?
Bir virüsten ileri gelen zatürree (virüs pnömonisi), antibiyotik ilaçlar kullanılmaya başlandıktan sonra lop tipi zatürree vakalar çok azalmıştır.

Akciğer lopu zatürreesi vakaları antibiyotiklerle nasıl azaltılmaktadır?
Üst solunum alanında olagelebilecek enfeksiyonlara karşı antibiyotiklerin çok tesirli olmasından dolayı bu ilaçlar bakterilerin ciğerlerde bir köprübaşı kurmalarını önleyebilmektedir.

Zatürreeyi hazırlayıcı sebepler hangileridir?
Yetersiz gıda alınması, yorgunluk, üst solunum alanında meydana gelmiş olan bir enfeksiyonun tedavi edilmemesi ve bronş borularına yabancı maddelerin solunum yolu ilş girmesi.

Zatürreeden iyileşme olanakları nedir?
Mükemmel. Bundan yıllarca önce ciddi bir zatürreeye yakalananların yaklaşık dört kişiden biri bu hastalıktan kurtulamıyarak ölmekteydi. Bugün zatürreeden dolayı ölüm vakalarına pek nadiren rastlanmaktadır.

Zatürree ne kadar sürer?
iyi bir tedaviyle zatürree beş ila ondört gün içerisinde tedavi edilebilir.

Zatürreeden iyileştikten sonra ne kadar süre yatakta veya evde kalınmalıdır?
Ateş normale döndükten ve antibiyotik ilaçların verilmesi durdurulduktan sonra en az iki veya üç gün.

Tedaviye kolaylıkla cevap vermeyen   olağandışı zatürree tipleri var mıdır?
Evet, tülaremik zatürree. Bu hastalık insanlara tavşanlardan geçmektedir. Psitakoz denilen papağan zatürreesidir. Bu hastalık insanlara kuşlardan bulaşmaktadır. Ayrıca bazı stafilokok türü zatürreeler de tedaviye karşı direniş göstermektedir.

Solunum yoluyla alman zatürree nedir?
Bronş boruları yoluyle ciğerlere girmiş olan gıda parçaları, kusuntu, zehirler, yağlı burun damlaları vb. bu hastalığı meydana getirebilir. Bu gibi maddeler bakteri ve virüslerin gelişmesiyle ikinci derecede enfekte olurlar.

Hypostatic zatürree nedir?
Bu tip zatürree bazı kronik hastalıkların seyri sırasında meydana gelebilir. Özellikle yaşlılarda, hastalıktan bitkin düşenlerde veya yatalak olan hastalarda görülür. Hastalık ciğerlerde dolaşımın tembel olmasından virüs ve bakterilerin   ciğerlerde köprübaşları kurma imkanları bulmasından ileri gelmekte olduğu iddia edilmektedir.

Hypostatic zatürree önlenebilir mi?
Asıl neden hastalığı kontrol altına almakla ve hastanın yataktaki yerini devamlı şekilde değiştirmekle birçok vakalarda hastalık önlenebilir. Bu gibi hastaların mümkün olduğu kadar çabuk yataktan çıkarılmaları gerekmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Armagan
  2. hasan
  3. alpay özkan
    • kaça gidiyon lan
  4. muhammet
    • Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.